Şubat 25, 2022

Ankara Üniversitesi’nden Önemli NFT Atağı: “NFT’ye Giriş Dersi Geliyor!”

Ankara Üniversitesi yakın zamanda kripto dünyası için oldukça önemli bir gelişmeye ev sahipliği yaptı. Üniversite, değiştirilemez tokenlar (NFT) için bir ders açacağını duyurdu, ilgili dersin “NFT’ye Giriş” dersi olacağı da öğrenildi.

2021/2022 Bahar döneminde açılan dersin ilk tanıtım etkinliği ise Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphane’sinde gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ankara Üniversitesi olarak böyle bir konuda öncülük yapmaktan son derece memnun olduklarını ve bu konuda gelişmeler için Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile bir protokol yaptıklarını, buna ek olarak Kültür Bakanlığı ile de yakından çalıştıklarını açıkladı. Dersin yapısı hakkında da yorum yapan Ünüvar, dersin hem teorik hem de pratik çok farklı adımları olacağını da ekledi.

Öğrencilerden NFT Sergisi de Bekliyoruz!

NFT dersinin sanat ve sanatçının da gelişmesine katkı sunacağını belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “sanat duygu ve düşüncelerin ifadesinin yanı sıra dünyada ekonomik olarak büyük katma değer yaratıyor. Bu dersi alan öğrencilerin dönem sonunda derste ürettikleri NFT’lerden oluşan bir sergi hazırlamalarını da bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

NFT’nin geleceğin yapılanmasında önemli bir yeri olacağı konusunda da vurgu yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, blok zincir teknolojisinin devrim olup olmadığına öğrencilerin karar vereceğini belirtti. Blok zincir teknolojisinin sadece kripto paralar ile sınırlanmasının, teknolojiye bir hakaret olduğunun altını çizen Koç, sanata ve veriye evrildiği zaman karşımıza NFT gibi bir teknolojinin çıktığını sözlerine ekledi.

Başkan Koç sahneye çıkarken arkadaşları tarafından bir fotoğraf çekildiğini ve bu fotoğrafın NFT’ye çevrildiğini ve bu dersin ilk NFT’sinin de hediye edildiğini duyurdu.

NFT’ye Türkçe İsim Önerisi

NFT’ye Türkçe bir isim önerisi de arayan Dijital Dönüşüm Ofisi, NFT, dijital kimlik ve akıllı kontratlarla ilgili birçok çalışma yapıldığını da belirtti. Başkan aynı zamanda NFT’ye alternatif Türkçe bir isim bulmaları için öğrencilerin de önemli bir payı olacaklarını hatta derste karar verilen ismin, resmi olarak duyurulacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak : Hürriyet


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.