Haziran 8, 2022

%80 Tutturdu! Bitcoin On-Chain Metrik Heyecanlandırdı!

Trader’lar ve yatırımcılar tarafından oldukça güvenilir kabul edilen ve istatistiklere göre %80 doğruluk oranına sahip bir Bitcoin on-chain göstergesi, piyasanın ‘uzun vadeli’ durumuna ve ‘makro analizine’ yönelik olarak kullanılıyor. Ancak birçok gün içi trade yapanlar ve türev ticareti gerçekleştirenler de bu göstergeden istedikleri verileri elde edebiliyorlar.

“Alıcı Satış Oranı (Taker buy Sell Ratio)” olarak da bilinen gösterge, yatırımcıların yaklaşan kısa vadeli piyasa hareketlerini görmelerine yardımcı olan göstergelerin başında geliyor.

Gösterge en temelde piyasadaki short ve long hacmi arasındaki oranı ölçüyor. Oranlara bölünen bu basit gösterge, trader’lara ve yatırımcılara piyasanın kısa vadeli oynak hareketlerine dair bir ipucu verebiliyor.

Esasen; metrik, türev trader’ların güncel niyetlerini net bir şekilde yansıtıyor. Ana dezavantajlardan biri, metriğin beklenmedik bir alım veya satım hacmi artışını tahmin edememesidir. Bu durum, büyük oyuncular elindekileri almaya veya satmaya istekli olduğunda meydana gelen ve beklenmedik bir senaryoyu temsil ediyor.

Göstergeye göre şu an piyasadaki kontrol ‘boğalarda’ ve fiyat daha da yukarı yönlü zorlanabilecek bir konumda yer alıyor. Gün içerisinde bir artış yaşanmasına ek olarak yukarı yönlü baskının devam ettiği görülebiliyor.

Göstergeler nispeten yüksek doğruluk sunsa da, Bitcoin fiyatı Mayıs ayından bu yana oluşan konsolidasyon kanalının üst sınırını geçemediğinden tahmin edilen fiyat hareketi gerçekleştirememe olasılığı da bir hayli yüksek.

İki gün önce; BNB’de büyük bir düşüşe neden olan, Binance üzerindeki düzenleyici baskının artmasının ardından piyasadaki artan korkuların ardından Bitcoin, destek hattını kıramadı.

Haber hazırlanırken, Bitcoin 30.429 dolardan işlem görüyordu ve konsolidasyon kanalının alt sınırı olan 30.000 dolara geri dönüyordu. Ethereum ve diğer altcoin’ler de değerlerinin yaklaşık %5’ini kaybediyordu.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : U.Today


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.