Şubat 11, 2022

XRP Davası Gelişme: Ripple Detay İstiyor, SEC İşi Yokuşa Sürmeye Devam Ediyor!

Ripple, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunu (SEC) dönemin komisyon üyelerinden birisiyle şirketin CEO’su Brad Garlinghouse arasında gerçekleştirilen toplantının detaylarını talep etti.

Yakın tarihli bir tweet’te; Connecticut merkezli Filan LLC’nin kurucusu ve ticari davalarda deneyimli bir uzman olan Ripple destekçisi James K. Filan, Ripple vs. SEC davasındaki en son güncellemeyi takipçileriyle paylaştı.

Ripple; Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC), Brad Garlinghouse ve eski SEC komisyon üyesi Elad Roisman arasındaki bir toplantının notları devretmeye zorlamak için bir talepte bulundu. SEC ise müzakere sürecinin  ayrıcalığını (DPP) öne sürerek önergeye itiraz etti.

“Ripple, SEC’i Brad Garlinghouse ve eski Komisyon Üyesi Roisman arasında 2018’de gerçekleştirilen toplantıya ilişkin notları teslim etmeye zorlayn talebi resmi bir şekilde dosyaladı. SEC ise bilgilerin gizlilik yasasına tabi olduğunu belirterek bu talebi reddetti.”

 

Ripple’ın başvurusuna göre, SEC’in itirazı, mahkemenin bazı kayıtların yayınlanmasını emretmesinden sadece bir hafta sonra geldi. SEC’in, aslında Ripple’ın mahkemeye yaptığı her başvuruyu kabul etmek gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Bir devlet kurumu olan SEC, mahkemeyle sadece kendi uygun gördüğü bilgi ya da dosyaları paylaşabiliyor.

Hogan & Hogan’ın ortağı avukat Jeremy Hogan da SEC’in aldığı tavrı eleştirdi ve notların Ripple soruşturmasıyla ilgili olmadığını kabul eden düzenleyicinin DPP’yi burada talep etmek için yasal bir dayanağı olmadığını belirtti.

“Aşağıda da görüldüğü gibi, Solomon’a karşı notların Ripple soruşturmasıyla ilgisiz olduğunu kabul ettiğinden, SEC burada DP Ayrıcalığını yükseltmek için makul bir temele sahip değil. SEC, Yargıç Torres’in temyiz üzerine onları serbest bırakacağını umarak bu DPP ile bir Hail Mary (bir oyunda çaresizlik içinde yapılan, çok az başarı şansına sahip son dakika girişimi) girişiminde bulunuyor gibi görünüyor.”

Ripple’a göre SEC, Garlinghouse’un kendisi de toplantıda hazır bulunduğu için notlara ihtiyacı olmayacağını savunuyor. Ripple ayrıca, SEC’e sağlanan eşzamanlı toplantı kayıtlarının, Ripple CEO’sunun toplantıdan ayrıldığını gösterdiğini ve SEC’in düzenleyici belirsizliğin oluşturduğu yasal “araf”ı tanıdığı inancına yol açtığını iddia etti.

XRP fiyat hareketi

KoinFians tarafından da bildirildiği üzere, Ripple davasındaki yeni gelişmelerin yükseliş duyarlılığını desteklemesiyle XRP fiyatı hafta boyunca büyük bir artış gösterdi, hatta yüzde 50’den fazla artış yaşadı.

2012’de, Ripple piyasaya çıktığında, Chris Larsen (o zamanlar CEO’ydu) bir hukuk firmasından XRP’nin durumu hakkında tavsiye istedi. Tüm bu süre boyunca adı açıklanmayan bu hukuk firması, Ripple’a yeni token’dan kaynaklanabilecek tüm yasal sorunları analiz ettiği iki not gönderdi. ABD Manhattan Bölge Yargıcı Analisa Torres’in yakın tarihli bir kararına göre, Ripple’ın 2012 notlarında dış danışmanından aldığı yasal tavsiyenin içeriği 17 Şubat’ta kamuoyuna açıklanabilir. Yani 17 Şubat’a kadar, SEC ve Ripple arasında kimin doğruyu söylediğine kendimiz karar verebileceğiz.

Ripple’ın genel danışmanı Stuart Alderoty, Yargıç Torres’in son kararını takiben yaptığı açıklamada, şirketin “2012’de Ripple’ın XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olmadığına dair yasal bir analiz aldığını” göstereceklerine inandığı için notların açıklanmasını sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Yazım sırasında, XRP 0,78 dolardan işlem görüyor. Piyasadaki düşüş trendini takiben son 24 saatte yüzde 8’in üzerinde düşüş yaşayan kripto para birimi, bu nispeten büyük düşüşe rağmen yedi gün içinde yaklaşık yüzde 30 artmış durumda.

Kaynak : u.today
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?