Walmart’tan Metaverse ve NFT Planı: Sessizce Metaverse’e Girmeye Hazırlanıyor!

0
Walmart'tan Metaverse ve NFT Planı: Sessizce Metaverse'e Girmeye Hazırlanıyor!

Walmart, kendi kripto para birimini ve NFT koleksiyonunu oluşturma planlarıyla sessiz sedasız metaverse’e girmeye çalışıyor gibi görünüyor.

CNBC tarafından incelenen son ticari marka başvurularına göre, Bentonville merkezli perakende devi Walmart, kripto ve non-fungible token (NFT) pazarlarına girmeye hazırlanıyor.

Dosyalardan biri, Amerika’nın en büyük özel işvereninin kendi kripto para birimini de çıkarma niyetinde olduğunu gösteriyor.

Walmart ayrıca elektronik, cilt bakım ürünleri, elektronik ve diğerleri gibi çeşitli sanal ürünler için ticari marka koruması elde etmeye çalışarak “metaverse için hazır” hale geliyor.

Gerben Hukuk Bürosu kurucusu Josh Gerben, CNBC’ye Walmart’ın kripto para birimi akınına çok fazla emek harcadığını söyledi:

Walmart ayrıca geçen ayın sonlarında elektronik, ev dekorasyonu, oyuncak, spor malzemeleri ve kişisel bakım ürünleri dahil olmak üzere sanal ürünler yapma ve satma niyetini gösteren birkaç yeni ticari marka başvurusunda bulundu. Walmart, kendi kripto para birimini ve non-fungible token (NFT) koleksiyonunu oluşturma planlarıyla metaverse’e de giriyor gibi görünüyor. Ayrı bir dosyada şirket, kullanıcılara NFT’lerin yanı sıra sanal bir para birimi sunacağını da söyledi.

Gerben Hukuk Bürosu’nun kurucusu Josh Gerben, CNBC’ye Walmart’ın kripto para girişimi için çok çaba sarf ettiğini söyledi:

“Bu belgelerde; kripto para birimini, metaverse’i ve gelmekte olan ya da zaten burada olan sanal dünyayı nasıl ele alacaklarına dair perde arkasında çok fazla planlama olduğunu gösteren çok yüklü bir dil var.”

Ekim ayında Walmart, ABD’deki bazı mağazalarında Bitcoin ATM’lerine ev sahipliği yapmaya başlamıştı. Bu, hamle şirketin Eylül ayında bir kripto para birimi “pump and dump” planına istemeden sahil olmasından sonra gelmişti. KoinFinans’ın da daha önce bildirdiği üzere, dolandırıcılar Walmart’ın Litecoin’i kabul ettiğine dair sahte bir basın açıklaması yayınladı ve perakende devi sahte duyuruyu çürütmeden önce orijinal altcoin fiyatını fırladı.

Şirketin kripto para birimlerine geçişi beklenmedik bir durum değil. Şirket Ağustos ayında bir kripto para birimi ve blok zinciri uzmanı için iş başvuruları yayınlamaya başlamıştı. Yakın tarihli bir Morning Consult anketinde de Walmart müşterilerinin Bitcoin’e sahip olma olasılığı ortalama bir Amerikalıdan daha fazla olduğu ortaya çıkmıştı.

Gerben, Facebook’un şirket adını Meta olarak değiştirip sosyal medyanın ötesindeki hedeflerine işaret ettiğini duyurmasından bu yana, işletmelerin sanal bir dünyaya nasıl uyum sağlayacaklarını anlamaya çalıştıklarını söyledi.

Nike da Kasım ayı başlarında sanal markalı spor ayakkabı ve giyim satma planlarını gösteren bir dizi ticari marka başvurusunda bulundu. O ayın ilerleyen günlerinde de şirket çevrim içi bir dünya olan Nikeland’i oluşturmak için Roblox ile işbirliği yaptığını duyurdu. Aralık ayında da açıklanmayan bir miktar karşılığında sanal spor ayakkabı şirketi RTFKT’yi satın aldı.

Yine bir spor giyim markası olan Gap da ikonik logolu sweatshirtlerinin NFT’lerini satmaya başladı. Giyim şirketi, NFT’lerinin kabaca 8,30 ila 415 dolar arasında değişen bir şekilde fiyatlandırılacağını ve fiziksel bir kapüşonlu içereceğini belirtti.

Bu arada, hem Under Armour’un hem de Adidas’ın NFT çıkışları geçen ay tükendi ve şu anda NFT pazar yeri OpenSea’de çok yüksek fiyatlara satılıyorlar.

CB Insights, perakendecilerin ve markaların potansiyel olarak yeni gelir akışları yaratabilecek bu tür girişimlere başlamak isteyebileceklerinin bazı nedenlerini özetleyen bir rapor yayınladı.

Şirkete göre, NFT’leri yayınlamak, işletmelerin çevrim içi işlem maliyetlerini azaltmak için fiziksel ürün ve hizmetleri tokenleştirmelerine olanak tanıyor. Ayrıca CB Insights, Gucci ve Louis Vuitton gibi lüks markalar için NFT’lerin somut ve daha pahalı ürünler için bir kimlik doğrulama biçimi olarak hizmet edebileceğini belirtti.

Gerben, daha fazla tüketicinin blok zincirinde depolanan metaverse’e ve öğelere aşina olmasıyla, daha fazla perakendecinin kendi ekosistemlerini bunun etrafında inşa etmek isteyeceğini söyledi.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın