Litecoin Yaratıcısı Sahte Walmart Haberi Hakkında Konuştu: “Çuvalladık”

0

Litecoin son zamanlarda son tartışmaların ortasındaydı. Pazartesi günü perakende devi Walmart’ın kripto para biriminde ödemeleri kabul etmeye başlamak için Litecoin ile ortaklık kurduğuna dair haberler çıktı. Hem GlobeNewswire hem de Reuters’in resmi görünümlü basın açıklaması büyük medya kuruluşları tarafından paylaşıldı. Bunlardan çok daha önemlisi, aynı haber Litecoin’in resmi Twitter hesabı tarafından da paylaşılmış olmasıydı.

Haberin yayınlanmasından bir saatten az bir süre Walmart, Litecoin platformu ile aralarında herhangi bir ortaklık olmadığını doğruladı. Topluluk, sonunda, basın bültenlerinin yayınlanmasının Litecoin’in fiyatının tek bir saat içinde %35’e varan seviyelerde artış göstermesini sağlayan bir pump and dump (fiyatı yapay olarak şişirmek için yatırımcıları bir coin’i almaya teşvik etmeye ve daha sonra fiyat yüksekken kendi coin’lerini satmaya yönelik hileli uygulama) planı olduğu konusunda spekülasyonlarda bulunmaya başladı. Reuters de basın açıklamalasını kaldırdı ve onun yerine ortaklık haberlerinin yanlış olduğunu doğrulayan bir düzeltme yayımladı.

Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee, sahte haberler ve Litecoin’in bu konudaki rolü hakkında açıklama yapmak için Bloomberg News’e katıldı. Lee, basın açıklamasının Litecoin Vakfı’ndan gelmediğini ve sahte haberlerin, vakıfla ilişkili herhangi biri tarafından gerçekleştirilmediğini açıkladı. Kurucu, vakfının haberin duyurulmasıyla bir ilgisi olduğunu reddetti ve sorumluları ortaya çıkarmak için çalışacağını belirtti. Lee, “Fiyatın yükselmesini isteyen hemen hemen herkes, bu şekilde sahte bir haberi yayınlayabilir” açıklamasında bulundu.

Lee, vakfın sahte haberleri yaymamaya çok özen gösterdiğini çünkü bunun sektöre kötü yansıdığını açıkladı. Ancak sahte haberleri tweet atmamaya çalıştıklarını açıklayan LTC kurucusu bu sefer başarısız olduklarını kabul etti:

“Bu sefer gerçekten çuvalladık ve bunu yapmamak için daha çok çalışacağız”

Litecoin Vakfı Pump and Dump’ı Desteklemiyor

Litecoin, merkezi olmayan bir kripto para birimidir; bu, herkesin fiyatı yükseltmek için sahte haberler yayınlayabileceği ancak bu fiyat artışının Litecoin Vakfı’na bir faydası olmayacağı anlamına geliyor.

Kurucu, gazetecilik için daha sıkı güvenlik inceleme protokolleri ve gerçek kontrol politikaları çağrısında bulundu. Lee ayrıca basın bültenini yayınlayan medya kuruluşlarının sahte haberin kaynağını belirlemek amacıyla bildiriyi sunan taraflarla görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Son olarak Litecoin Vakfı, haberlerin tweetlenmeden önce onaylanmasını sağlamak için inceleme sürecini hızlandıracağını ve güçlendireceğini söyledi. Kurucu, Twitter kollarının taşıdığı gücün farkına vardığını ve yayınlamadan önce haberlerin doğruluğunu kontrol edeceklerini belirtti.

Litecoin Kurucusu Lee vakfı temsilen, Walmart ile hiçbir zaman ortaklığa girmediklerini açıklamasını da tekrarladı:

“Bu fikrin veya basın açıklamasının nereden geldiğine dair hiçbir bilgimiz yok. Litecoin Vakfı, Walmart ile herhangi bir ortaklığa girmedi.”

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın