Mart 1, 2023

Visa ve Mastercard’tan Kripto Haberlerine Yalanlama Geldi!

Reuters, ödeme devleri Visa ve Mastercard’ın kripto para ödemeleri için yeni anlaşmalar yaptığını duyurmuştu. Koinfinans.com olarak bu haberi dün sizinle paylaşmıştık. Şirketler bu haberin gerçeği yansıtmadığını ve sektörle hala ilgilendiklerini açıkladı.

Visa ve Mastercard'dan Kripto Paralar İçin Şok Açıklama!

“Son dönemde yaşanan başarısızlıklar kripto stratejimizi değiştirmedi ve kripto ekosisteminde ortaya çıkan platformları ve teknolojileri için bir köprü görevi görmeye odaklanıyoruz. Reuters haberinin ortaya çıkmasından saatler sonra Visa sözcüsü CoinDesk’e yaptığı açıklamada, yatırım yaptığımız ve yatırım yapmaya devam etmeyi planladığımız yer burası” yorumu yaptı.

Durum hakkında bilgi sahibi olan kişilere atıfta bulunulan haberde, Visa ve Mastercard‘ın, kripto borsası FTX’in çöküşü ve Robinhood’a yönelik SEC soruşturması da dahil olmak üzere sektördeki bir dizi problemlerin ardından kripto firmalarıyla yeni ortaklıklar kurmayı beklettiği belirtildi.

Haberde ayrıca, her iki ödeme devinin de piyasa koşulları iyileşene kadar kripto para birimiyle ilgili bazı ürün ve hizmetlerin piyasaya sürülmesini erteleme kararı aldığı iddia edildi.

Visa‘nın kripto sorumlusu ve yöneticisi Cuy Sheffield bir Twitter gönderisinde, “Bu hikaye Visa ile ilgili olduğu için doğru değil” dedi. Yönetici, şirketin “fiat açma ve kapama rampalarını iyileştirmek ve stabilcoin ödemelerini güvenli, uyumlu ve kullanışlı bir şekilde kolaylaştırabilecek yeni ürünler oluşturmak için ürün yol haritamızda ilerlemek için” kripto firmalarıyla işbirliği yapmaya devam edeceğini belirtti.

Sheffield ayrıca kripto sektöründeki “zorlukları ve belirsizliği” kabul etti, ancak kripto para biriminin “ödemeler ekosisteminde önemli bir rol oynama” potansiyeline sahip olduğuna ilişkin görüşünün değişmediğinin altını çizdi.

Visa ve Mastercard Kripto Çalışmalarına Devam Ediyor

Visa kısa bir süre önce kripto ödeme platformu Wirex ile 40’tan fazla ülkede kripto özellikli kartları piyasaya sürmek için uzun vadeli bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Visa’nın Asya’daki dijital ortaklıklar başkanı Matt Wood geçen ay yaptığı bir basın açıklamasında, “Visa, dijital para birimlerini banka ve trader ağımıza bağlayarak tüketicilere daha fazla ödeme seçeneği sunmak istiyor” yorumu yaparak dikkat çekmişti.

Reuters haberine yanıt veren bir Mastercard sözcüsü CoinDesk’e şirketin hala “ilgili ödeme çözümlerini ve programlarını pazara sunmak için ortaklarla birlikte çalışmayı” amaçladığını açıkladı.

India Today’in haberine göre Mastercard kısa bir süre önce kullanıcılarının dijital, fiziksel ve metaverse alanlarda kripto işlemleri yapmalarına olanak sağlamak için Web3 ödeme protokolü Immersve ile ortaklık kurdu. İşlemlerde ABD dolarına sabitlenmiş bir stabilcoin olan USD Coin (USDC) kullanılacak ve kullanıcılar teminat için üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymayacak. Immersve CEO’su Jerome Faury, Mastercard ile ortaklığın Web3 cüzdanlarının benimsenmesine yönelik “büyük bir adım” olduğunu söyledi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : ibtimes
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?