Eylül 14, 2022

Terra Kurucusu Do Kwon için Tutuklama Emri Verildi!


Son güncellenme : 24.10.2022 - 23:55

Güney Kore mahkemesi, Terra ekosisteminin kurucularından Do Kwon‘u sermaye piyasası kurallarını ihlal etmekle suçladı ve tutuklama emri çıkardı.

Çarşamba günü yayınlanan bir Bloomberg haberine göre, Terra ekosisteminin çöküşüyle ​​ilgili devam eden bir soruşturmanın ardından Seul’deki bir mahkeme, TerraForm Labs’ın CEO’su ve kurucusu Do Kwon için tutuklama emri çıkardı.

Tutuklama emrinin sermaye piyasası kurallarının ihlaliyle ilgili olarak çıkarıldığı ve şu anda Singapur’da ikamet eden beş kişiyi daha kapsadığı bilgisi de raporda ayrıca yer aldı.

Terraform Labs‘in algoritmik stabilcoin’i UST ve yönetişim tokeni LUNA, bu yıl Mayıs ayında çok sert bir şekilde değer kaybetti ve en az 40 milyar dolarlık yatırımcı varlığının silinmesine neden oldu.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Terra ekosisteminin çöküşü, Bitcoin’in fiyatı Mayıs başında 40.000 dolardan sadece iki hafta sonra 27.000 dolara düştüğü için daha geniş kripto piyasası üzerinde de çok sert bir etki ve panik havası yarattı.

Terra’nın çöküşünü takiben domino etkisiyle sorun yaşayan Celsius, Three Arrows Capital (3AC) ve Voyager Digital dahil olmak üzere birkaç yüksek profilli kripto para kredisi veren firma ve broker’ın iflas etmesi ise işleri çok daha karmaşık hale getirdi.

Terra Küresel Olarak Soruşturuldu

Güney Koreli savcılar, Temmuz ayında Terra’nın çöküşünün ardındaki yasadışı faaliyet iddialarıyla ilgili soruşturmanın bir parçası olarak Terraform Labs kurucu ortağı Daniel Shin’in evine baskın düzenlemişti.

Yetkililer ayrıca Kwon’un ülkeye döndüğünde onları bilgilendirmesi gerektiğini vurgulamıştı. Haziran ayında Kuzey Kaliforniya’daki ABD Bölge Mahkemesinde Kwon ve Terraform Labs aleyhine de bir toplu dava açıldı.

Terra çöküşüyle ilgili geniş çaplı soruşturmaya rağmen, Kwon projenin bir “dolandırıcılık” olduğu iddialarını reddetti. Ayrıca, Terra’nın kazasında neredeyse tüm net değerini kişisel olarak kaybettiğini iddia etti.

Geçen ayki bir röportajda Kwon, Güney Koreli savcıların onunla temasa geçmediğini ve hiçbir şeyle suçlanmadığını iddia etmişti.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Decrypt

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?