Ekim 12, 2022

Solana Tabanlı Mango Hacklendi, Zarar 100 Milyon Dolar!

Solana tabanlı merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Mango, yaşadığı son hack saldırısından sonra büyük bir zarar kaydetti. Kayıtlara göre toplam zarar 100 milyon doları geçti. Yerel token MNGO da bu saldırıya sert tepki verdi ve değerinin %40’ını kaybetti. İşte saldırıya dair detaylar ve yaşanan gelişmeler.

Saldırı ilk olarak Twitter’da “saldırganın Mango teminatını manipüle edebildiğini” söyleyen blockchain denetçileri OtterSec tarafından bildirildi ve piyasada çok etkisi yarattı.

OtterSec yetkililerin Robert Chen, CoinDesk’e verdiği bir demeçte “MGNO yönetişim token’ına olması gerekenden çok daha fazla değer verildi” yorumunu yaptı. “Bununla, saldırgan kendisine karşı büyük krediler almayı ve ardından Mango’nun likidite havuzlarını boşaltmayı başararak, saldırısını tamamladı. Bunu bir borç verme-borçlanma yarışına benzetebiliriz: Eğer teminatınız aşırı değerliyse, o teminata karşı borç alabilirsiniz ve hacker’lar da tam olarak bunu yaptılar.”

Chen’e göre, hacker’ın Mango protokolünün gözünde MNGO’nun değerini tam olarak nasıl şişirmeyi başardığı henüz tam olarak belirlenemedi ancak Twitter’da saldırının nasıl gerçekleştirilebileceğini öne süren bazı paylaşımlar bulunuyor.

Mango

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Mango, Salı günü attığı bir Tweette söz konusu saldırıyı doğruladı ve “bir hacker’ın bir oracle fiyat manipülasyonu yoluyla Mango’dan para çekmeyi başardığı bir olayı araştırdığını” duyurdu.

Tahliye edilen fonlar, haber hazırlanırken Solana blok zincirinde kalmaya devam ediyor. Saldırganın bu kadar büyük meblağları nakde çevirmesi için yeterli likiditeye sahip tek kuruluşlar olan Coinbase, Binance ve Kraken gibi merkezi borsalar, şüpheli adresleri kara listeye aldığını hızlıca duyurdu.

Mango yaptığı ilk açıklamada, “üçüncü tarafların fonları dondurması için adımlar attığını” ve “ön uçtaki mevduatları bir önlem olarak devre dışı bıraktığını” söyledi.

Mango, Solana blok zincirinde, kullanıcılara spot ticaret ve kredi yapma olanağı sunan, merkezi olmayan bir kripto borsasıdır. CoinMarketCap’ten alınan fiyat verilerine göre, Mango’nun MNGO tokeni, platformun zarara uğramış olabileceğine dair korkular arasında son 24 saat içinde %42’nin üzerinde düşüş kaydetti.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CoinDesk
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?