Ocak 27, 2022

SEC, Fidelity’nin Bitcoin ETF Başvurusuna İlişkin Kararını Verdi!

Bu kez yatırım devi Fidelity’den gelen bir başka spot Bitcoin ETF teklifi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından reddedildi.

SEC, yeni yayınlanan bir dosyaya göre ETF teklifini onaylamadığını bildirdi. Söz konusu gelişme, Bitcoin‘i izleyen bir spot ETF’i onaylamayan SEC tarafından yapılan bir dizi reddetme işleminin en sonuncusu oldu. Kurum, spot Bitcoin ETF’leri yerine Bitcoin vadeli işlem piyasasını takip eden ETF’leri tercih etme konusunda kararlı görünüyor.

Diğer reddetmelerde olduğu gibi, SEC dolandırıcılık, manipülasyon ve yatırımcı korumasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Bu tür endişeler, SEC tarafından yıllardır dile getiriliyor.

Geçen hafta bildirdiğimiz üzere, SEC, First Trust ve Skybridge Capital’den Bitcoin’e odaklanan bir spot ETF’i aynı gerekçelerle reddetti.

SEC, Bitcoin vadeli ETF’lerini onaylama konusunda herhangi bir sorun yaşamadı. Süreç uzun sürse de ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) ve Valkyrie Bitcoin Strategy ETF (BTF) Ekim ayından bu yana işlem görüyor. Fakat spot Bitcoin ETF’in onay alması zor görünüyor.

Bunların yanında Bitwise CIO’su Matt Hougan gibi isimler, SEC’in 2022 yılı içinde bir spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonuna (ETF) yeşil ışık yakacağı konusunda iyimserler.

Son olarak Stone Ridge ve NYDIG’in diğer bir ETF teklifine ilişkin kararın da Mart ortasına kadar verilmesi bekleniyor. Fakat aşağıdaki esprili paylaşımdan da anlaşılacağı üzere, bu teklif için de pek umut yok gibi görünüyor.

Kaynak : The Block Crypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.