Ripple (XRP) Fiyatı Neden Yükseldi?

Bugün erken saatlerde, düşük seviyelerde işlem gören XRP, kısa bir süre için 0.30 dolar’a kadar toparlanmayı başardı. Kripto parayı 0.28 dolar seviyesinden yukarı hareket etmesini sağlayan nedenler ise oldukça merak ediliyor. Biz de yükselişi etkilemiş olan muhtemel sebepleri sizler için derledik.

Ripple, SEC’in Davası İçin Yasal Yanıtını Sundu

29 Ocak’ta, Ripple, 21 Aralık 2020’de kendisine karşı yasal işlem başlatan SEC’e karşı bir ön yasal yanıt verdi. Ripple yetkilisi Stuart Alderoty, Ripple’ın son blog gönderisinde mevcut gelişmeyi duyurdu ve takipçilere verilen yanıtı özetledi.

SEC’e, XRP’nin bir menkul kıymet değil dijital bir para birimi olduğunu (düzenleyicinin XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğu iddiasına rağmen) ve bu nedenle SEC’in bununla başa çıkabilecek durumda olmadığını hatırlattı. Verilen yanıta göre Ripple’ın hiçbir zaman bir ICO’su olmadı ve XRP’ye sahip olmak, sahiplerinin Ripple’ın gelirinin ve karının herhangi bir bölümünü alma hakkı olduğu anlamına gelmez.

SEC’in XRP ve Ripple aleyhindeki diğer iddialardan da bahsedildi. Bu konuyla ilgili detaylı haberimize buradan bakabilirsiniz. Bu gelişmenin fiyatı olumlu etkilediği düşünülüyor.

DOGE Heyecanı XRP’yi De Etkiledi

Tanınmış analist Luke Martin, DOGE dün muazzam bir yükselişin ardından düşüşe geçtiğinde, fonların şaka token’ı olarak anılan DOGE’dan XRP’ye akmaya başladığını söyledi.

Dün, DOGE CoinMarketCap’te ilk 10’da iki kez yer almayı başardı, ancak sonra iki kez de tekrar ilk 10 dışına çıktı. Yazının kaleme alındığı sırada, DOGE CoinMarketCap’te 14. sırada yer alıyor. DOGE, GME ve AMA hisselerini satın alan WallStreetBets’te Redditor’ler tarafından başlatılan hareketle yükselişe geçti. Ayrıca WSB Chairman adlı twiter kullanıcısının Doge coin ile ilgili tweet atması, hisse senetlerinin ardından “sırada kripto paralar mı var?” sorusunu akıllara getirdi. Bu beklentiyi satın alan yatırımcılar Doge’un yükselmesine neden oldu. Tweet’in DOGE’u yukarı ittiğini ve DOGE topluluğunun daha aktif hale geldiğini gören büyük XRP topluluğu üyeleri, XRP ordusunu sosyal medyada XRP fiyatını yükselişe geçirmek için çağırmaya başladı.

Musk’ın Neden Olduğu Bitcoin Artışı

Altcoin’lerin yükselişi, genellikle önde gelen kripto para Bitcoin’in fiyatındaki ani artıştan güç alır. Cuma günü, Tesla CEO’su ve dünyanın en zengin insanı Elon Musk‘un Twitter biyografisinde Bitcoin’e yer vermesinden yaklaşık altı saat sonra 32.250 dolar seviyesinden 38.092 dolar’a yükseldi. Topluluk ve piyasa, Musk’ın sonunda Bitcoin’e teslim olduğunu ve onu benimsediği çıkarımını yaptı. Musk’ın birçok kişinin Bitcoin hakkında olduğuna inandığı tweet’i (“geçmişe bakıldığında kaçınılmazdı”) Bitcoin blockchain’e bile kaydedildi.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi XRP lideri Bitcoin’i yükseliş sırasında takip etmiş olabilir. Sert yükselişinin ardından Bitcoin’in şimdiye kadar 33.990 dolar’a geri döndüğünü hatırlatmakta fayda var.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.