Ünlü Avukat, Ripple’ın SEC Davasında Mahkemeye Sunduğu Yanıtı Değerlendirdi!

Dün bildirdiğimiz üzere Ripple Labs, SEC’e uzun zamandır beklenen yanıtını sundu. Bir blog gönderisinde, şirketin genel danışmanı Stuart Alderoty 93 sayfalık belgenin bir özetini yayınladı. Alderoty’nin belirttiği gibi, davada nihayetinde önemli olan tek soru, “Ripple’ın sınırlı XRP dağıtımlarının bir yatırım sözleşmesi olup olmadığıdır.” Alderoty, Ripple’ın savunma argümanlarını şu şekilde özetledi:

  • XRP, dijital bir para birimidir ve bu nedenle, SEC’in yetki alanı dışındadır.
  • Ripple, hiçbir XRP sahibi ile yatırım için sözleşme yapmadı.
  • Ripple hiçbir zaman bir ICO tutmadı, para toplamak için asla gelecekteki token’ler üzerinden teklifte bulunmadı ve XRP sahiplerinin büyük çoğunluğu ile hiçbir ilişkisi yok.
  • XRP’ye sahip olmak, bir kişinin Ripple’ın gelirinin veya kârının bir kısmını alacağı anlamına gelmez.
  • Ripple’ın XRP satışları, son 8 yılda büyüyen devasa XRP pazarının %1’inden çok daha azını oluşturdu.
  • XRP’nin üzerinde hareket ettiği XRP Ledger, tamamen merkezsizleştirilmiştir. SEC, bir XRP işleminin ekonomik gerçekliğini görmezden geliyor.
  • Ripple’ın XRP sahipleri, DeBeers’ın elmasları menkul kıymetlere dönüştürdüğü gibi bir yatırım sözleşmesi oluşturmaz.

Orlando’daki (ABD) hukuk firması Hogan & Hogan’dan Jeremy Hogan, bir YouTube videosunda Ripple’ın verdiği yanıtı değerlendirerek, Ripple’ın yanıtının davayı “kazanan her şeyi alır” oyunu haline getirdiğini savundu.

Avukatın da belirttiği gibi, Ripple hızlı bir karar istiyor, bu yüzden ret dilekçesi vermediler. Bu genellikle Ripple tarafından diğer davalarda görüldüğü şekliyle “yalnızca bir güçlük veya gecikme taktiği olarak” yapılır. SEC davasında ise Ripple, mümkün olan en kısa sürede bir karar almak için bundan feragat ediyor.

Hogan’ın çok güçlü olduğuna inandığı argümanlara ek olarak, yanıt mektubunda özellikle “harika” olarak adlandırdığı iki stratejiyi vurguluyor. Birincisi, Ripple, Ethereum’un menkul kıymet olarak sınıflandırılmasıyla ilgili SEC’in gayri resmi görüşünü almak için Federal Sunshine  Yasası uyarınca bir talepte bulundu. Hogan’a göre, bu kesinlikle “umutsuz bir hareket” değil.

“SEC’in yasal argümanlarını dinlerseniz, Ethereum bir noktada kesinlikle menkul kıymet satıyordu. Öyleyse 2018’de Ethereum’un menkul kıymet satmadığı ilanı neden? Ripple, zırhın kırıldığını gördü ve bunun peşinde. Ne bulacaklarını kim bilebilir ama bu sorun SEC’i köşeye sıkıştıracak. SEC bir kez olsun kendini savunsun.”

Ayrıca Hogan, yanıtın sonundaki “Olumlu Savunmalar” a da atıfta bulunuyor. Olumlu Savunma, davalı tarafından yapılan bir karşı saldırıdır ve Ripple’ın kararlaştırılmasını istediği sorunları gündeme getirir. Hogan, “Olumlu savunmalarla ilgili zor olan şey, sanığın bunları kanıtlama yükünün olmasıdır” ifadelerini kullandı. Hogan’a göre özellikle ilgi çekici olan Ripple’ın 2. Olumlu Savunması:

“XRP BİR MENKUL KIYMET DEĞİLDİR. Ripple, Menkul Kıymetler Yasası’nın 5. Bölümünü ihlal etmedi çünkü XRP bir menkul kıymet değil […] ve bu nedenle XRP’nin satışı için herhangi bir kayıt gerekli değil.”

Hogan’ın belirttiği gibi, SEC, XRP’nin şikayetinde bir menkul kıymet olduğuna dair açıklayıcı bir karar almaktan kaçındı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yalnızca “emanette tutulan XRP’yi etkileyecek zararlar ve çareler” arıyor. Bununla birlikte Ripple, bu Olumlu Savunma ile tam tersini yapmaya çalışıyor. Bu da, davayı “kazanan her şeyi alır” oyununa çeviriyor:

“Yani, aslında Ripple, SEC’ten yapmadığı yönünde tam bir karar talep etti. Ripple, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığına dair mahkemeden tam bir karar istediklerini söylüyor. Ripple, isteseydi böyle bir bulgu olmadan bu davadan “kaçabilirdi” ve burada asıl sorunu gündeme getiriyor! […] Görüyorsunuz, ben gerçekten, Ripple’ın davayı savunmak için hızlı bir çözüm arayışına gireceğini tahmin ettim. Ama görünüşe göre Ripple’ın konumuna olan inancını hafife almışım. Bu Olumlu Savunma, Ripple’ın yalnızca belirli XRP tekliflerinde değil, hepsinde kazanabileceğini ve kazanacağına gerçekten inandığını gösteriyor.”

[irp posts=”20768″ name=”Ripple (XRP) SEC Davası Hakkında Savunmasını Mahkemeye Sundu!”]

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.