Ekim 25, 2022

NFT için Olumsuz Haber: Apple’dan Önemli Karar!


Apple, App Store’da NFT’lerin kullanımına ilişkin politikasını güncelledi. Özetle NFT varlıklar görüntülebilir ve kullanılabilir olacak. Ama içerikler NFT ile kilitlenemez ve satın alımlar uygulama içerisinden yapılmak zorunda. Apple’ın aldığı kararın ekosisteme zarar verme ihtimali var mı?

Apple’ın pazar payı göz önüne alındığında almış olduğu kararların önemi yabana atılmamalı. Teknoloji devi, NFT‘lerin uygulama mağazasında bulunmasına izin verecek. Ama içeriklerin kilidini açmak için kullanılmasının önüne geçiyor. Bu durum NFT’lerin kullanım alanının kısıtlanması anlamına gelecek.

Apple’ın politika değişikleri kripto cüzdanları ve kripto varlıkları da etkileyecek. İçeriğin veya işlevselliğin bu tür varlıklarla kilitlenemeyecek olması kritik nokta.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere geliştiriciler kullanıcılarına yalnızca uygulama içi satın alım sunma hakkına sahiptir. Bu Apple’ın en katı politikalarından birisi ve bir süre daha öyle kalacak gibi. Apple, kripto ödemelerini resmen kabul etmedikçe bu engeli aşmak mümkün değil.

Apple’ın Kararı NFT ve Web3 Dünyasını Etkileyebilir mi?

Apple NFT politikası

Yönergelerin yayınlanması tahmin edilebileceği üzere pek de NFT ve kripto dostu olmadı. Oyna-kaza (P2E) alanına girmek isteyen kullanıcılar sıklıkla mobil cihazları tercih ediyor. Apple’ın pazar payını da göz önünde bulunduracak olursak sonuç şüphesiz iyi olmayacaktır.

Dolayısıyla NFT ve Web3 pazarı bu kararlardan olumsuz etkilenecektir. NFT’lerin kullanımının görece zor olması kullanıcı sayısında sorun yaratabilecekken pazarın da potansiyelini engelleyecek.

Apple’ın uygulama içi ödemelerinden %30 komisyon alması dikkate değer bir başka detay. Değer 14.99 dolarla limitli durumda olduğu için dinamik fiyata da zarar verecektir.

Yine de, Apple platformlarında NFT’lerin geleceği konusunda herkes karamsar düşünmüyor. Animoca Brands’in kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Yat Siu, blockchain oyunlarının artan popülaritesinin Apple’ın artık %30’luk bir kesinti yapmamasına neden olacağına inanıyor. Yakın zamanda yayınlanan yönergeler bundan bir sapmadır, bu nedenle geleceğin nasıl ortaya çıkacağı net değil.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : BeInCrypto

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?