Ekim 25, 2022

NEAR Protocol’de Şok: Stabilcoin Sabitini Kaybetti!

Near Foundation, çöküş yaşanması durumunda USN yatırımcılarını kurtarmak için 40 milyon dolarlık fon kurdu. Peki bu fonun kurulmasının arkasında ne var? İşte detaylar.

Fon, NEAR’a ait stabilcoin USN’nin ihraççısı olan Decentral Bank’ın algoritmik sorun nedeniyle stabilcoin depegging ile ilgili endişeleri sonrası başlatıldı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Near Protocol’ün yerel stabilcoin’i USN, kısa süre önce teminatsız hale geldi. Benzeri bir durum Terra (LUNA) ve UST çöküşünde de yaşandı. Sonuç olarak şirket bunu engellemeye çalıştı.

Kuruluş benzeri çöküşü engellemek üzere USN’nin kapatılmasına destek verdi. Yatırımcıları destelemek için yatırımcılar eşit miktarlarda wrapped Tether (USDT.e) çekimine yardımcı olacak 40 milyon dolarlık fon başlattı.

Uygun USN sahipleri, USDT.e ile 1:1 kullanım imkanına sahip olacak.

NEAR Vakfı Önlemlerini Aldı

Near Protocol USN

Diğer bir notta USN Koruma Programı, vakfın NEAR token fiyatıyla bağlantılı olmadığını teyit ettiği 40 milyon dolarlık teminat boşluğunu kapatmayı amaçlıyor. Yatırımcıları olası bir çöküşten korumak için proaktif önlemler alan Near, şunları kaydetti:

“NEAR Vakfı, DCB’nin USN’yi düzenli bir şekilde kapatmasını tavsiye etti. Bu sürece yardımcı olmak için NEAR ekosisteminin en önde gelen katkılarından biri olan Aurora Labs’ın bir yan kuruluşuna USN Koruma Programını kurması için 40 milyon ABD Doları hibe sağladı.”

Hibenin bir Aurora Labs yan kuruluşuna sağlandığı açıklandı. Hibe kullanıcıların depegged olan stabilcoin token‘larını değiştirmelerine yardımcı olacak. Ancak, itfalar ancak DCB kapatma sürecini başlattıktan sonra başlayacaktır.

DCB’ye göre, USN’nin (v1) ilk algoritmik versiyonu v2’ye yükseltildikten sonra USN token’ları artık algoritmik değildi. Bu da stabilcoin’i “aşırı piyasa koşullarında yetersiz teminatlandırmaya duyarlı” hale getirdi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Cointelegraph
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?