NEAR Protocol’de Şok: Stabilcoin Sabitini Kaybetti!

0
NEAR Protocol'de Şok: Stabilcoin Sabitini Kaybetti!

Near Foundation, çöküş yaşanması durumunda USN yatırımcılarını kurtarmak için 40 milyon dolarlık fon kurdu. Peki bu fonun kurulmasının arkasında ne var? İşte detaylar.

Fon, NEAR’a ait stabilcoin USN’nin ihraççısı olan Decentral Bank’ın algoritmik sorun nedeniyle stabilcoin depegging ile ilgili endişeleri sonrası başlatıldı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Near Protocol’ün yerel stabilcoin’i USN, kısa süre önce teminatsız hale geldi. Benzeri bir durum Terra (LUNA) ve UST çöküşünde de yaşandı. Sonuç olarak şirket bunu engellemeye çalıştı.

Kuruluş benzeri çöküşü engellemek üzere USN’nin kapatılmasına destek verdi. Yatırımcıları destelemek için yatırımcılar eşit miktarlarda wrapped Tether (USDT.e) çekimine yardımcı olacak 40 milyon dolarlık fon başlattı.

Uygun USN sahipleri, USDT.e ile 1:1 kullanım imkanına sahip olacak.

NEAR Vakfı Önlemlerini Aldı

Near Protocol USN

Diğer bir notta USN Koruma Programı, vakfın NEAR token fiyatıyla bağlantılı olmadığını teyit ettiği 40 milyon dolarlık teminat boşluğunu kapatmayı amaçlıyor. Yatırımcıları olası bir çöküşten korumak için proaktif önlemler alan Near, şunları kaydetti:

“NEAR Vakfı, DCB’nin USN’yi düzenli bir şekilde kapatmasını tavsiye etti. Bu sürece yardımcı olmak için NEAR ekosisteminin en önde gelen katkılarından biri olan Aurora Labs’ın bir yan kuruluşuna USN Koruma Programını kurması için 40 milyon ABD Doları hibe sağladı.”

Hibenin bir Aurora Labs yan kuruluşuna sağlandığı açıklandı. Hibe kullanıcıların depegged olan stabilcoin token‘larını değiştirmelerine yardımcı olacak. Ancak, itfalar ancak DCB kapatma sürecini başlattıktan sonra başlayacaktır.

DCB’ye göre, USN’nin (v1) ilk algoritmik versiyonu v2’ye yükseltildikten sonra USN token’ları artık algoritmik değildi. Bu da stabilcoin’i “aşırı piyasa koşullarında yetersiz teminatlandırmaya duyarlı” hale getirdi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın