Şubat 12, 2022

Macaristan Merkez Bankası’ndan Bitcoin Madencilik ve Ticaretini Yasaklama Talebi Geldi!

Kripto paraların benimsenmesi ve yaygınlığı her geçen gün artıyor, bu benimsenmenin artmasını takiben sektördeki düzenlemeler çağrılarının da şiddeti artıyor. Kripto para birimlerinin yasaklanmasına ilişkin çağrılar ve talepler özellikle Avrupa’da artış gösterirken, bir haber de Macaristan Merkez Bankası (MNB) cephesinden geldi.

MNB Başkanı György Matolcsy, ülkesini ve AB’yi Bitcoin madenciliğini ve ticaretini yasaklamaya çağırdı. Başkanı, kripto para birimlerinin yasadışı faaliyetler için bir kanal görevi görebileceğini iddia etti.

Başkan, 11 Şubat günü düzenlediği basın toplatısında görüşlerini aktardı. Merkez Bankası başkanı Matolcsy, kripto para birimlerinin her türlü ticaretinin tamamen yasaklanması yönünde bir çağrıda bulundu. Başkana göre kripto para birimleri yasadışı faaliyetlere yol açabiliyor ve finansal piramitler oluşturma oldukça meyilli yapıda.

Başkan yasaklanmaya illişkin önerisini güçlendirmek için Çin’deki yasağı gösterdi ve Rusya’daki girişimlere de atıfta bulundu. Ancak başkan büyük ihtimalle Rus yetkililerin yasak kararı yerine bir düzenleme yapma kararı aldığının farkında değildi veya bu durumu görmezden geldi.

Başkan tarafından yapılan açıklamada, “AB, yeni mali piramitlerin ve mali balonların oluşmasını önlemek için birlikte hareket etmelidir. AB vatandaşları ve şirketlerinin yurtdışında kripto paralara sahip olmalarına izin verilecek ve düzenleyiciler varlıklarını takip edebilecektir.”

Çin’in her türlü kripto para birimini yasa dışı hale getirme kararının ardından, Rusya Merkez bankası da benzeri bir karar önerdi. Ancak Rus yetkililer, kripto para birimlerinin yasaklanmasının sonuçlarının kripto para birimlerinin kötü etkilerinden daha kötü olduğunu düşünüyorlardı. Yani şimdi, Rusya Merkez Bankası kripto para birimlerini yasaklamak yerine düzenleme yapmaya başladı.

Matolcsy, AB vatandaşlarının ve şirketlerinin, AB dışında kripto paralara sahip olmalarına izin verilmesini ve düzenleyicilerin varlıklarını takip etmesini önerdi. Ancak İsveç makamları, çevresel kaygılar nedeniyle AB’de kripto madenciliğinin yasaklanması için de çağrıda bulundu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.