Kasım 18, 2022

Ünlü Borsadan Şok: Likidite Krizi Derinleşiyor!


Kripto kredi platformu Genesis bu hafta para çekimlerini askıya aldığını duyurdu. Borsa tüm işlemleri tamamen askıya almadan önce bir kurtarma paketi aramış. İşte detaylar.

Genesis Global Capital, FTX çöküşünün son kurbanlarından biri oldu. Koinfinans.com tarafından bildirildiği üzere, borç verme platformu 16 Kasım’da platformdaki para çekme işlemlerini askıya aldı.

WSJ, 18 Kasım’da şirketin işlemleri askıya alınmasından önce 1 milyar dolarlık bir kredi istediğini açıkladı. Paylaşım, erişiminin olduğu “gizli bir bağış toplama belgesine” atıfta bulunuyor.

Söz konusu belgeye göre Genesis, Pazartesi gününe kadar bir kredi talep etti. Kredinin nedeni ise “bilançosundaki likit olmayan varlıklar” olarak belirtildi.

“Esas olarak Genesis’in perakende programları ve ortakları (yani Gemini Earn) ve likiditeyi test eden kurumsal müşteriler tarafından yönlendirilen mevduatlarda devam eden bir akış var”

Gemini Earn, Winklevoss’ların Gemini borsası tarafından sunulan yield ürünlerinden birisi olarak biliniyor. Bloomberg’e göre Gemini Earn’ün yaklaşık 700 milyon dolarlık müşteri fonu var.

Genesis Likidite Sorunları Derinleşiyor

Bir Genesis sözcüsü WSJ’ye belgenin eski olduğunu ve likiditeyi desteklemede olumlu bir ivme olduğunu açıkladı. “Genesis, FTX haberlerinden kaynaklanan likidite sıkışıklığının ortasında tüm olası seçenekleri araştırıyordu” yorumu yaptı.

Bildirilen haberlere göre Genesis’in Alameda’da ödenmemiş kredileri bulunuyor. Ayrıca teminat olarak FTX yerel token’ı FTT’yi kullandı. FTT, son iki haftada %93,6 oranında büyük bir düşüş yaşadı. Sonuç olarak bu teminat neredeyse değersiz hale geldi. Daha önce Three Arrows Capital’le olan ticari ilişkisinden de büyük zarar alan Genesis, sorunlarla boğuşuyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : BeInCrypto

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?