Kripto Yatırımı Yapmadan Önce Hangi Veriler İncelenmeli?


Son güncellenme : 26.10.2022 - 17:29

Günümüz dünyasının temelinde yer alan “ekonomik mekanizma” esasında oldukça karmaşık bir sistemden oluşuyor ve sistemin çarklarının işlemesini sağlayan birçok farklı küçük çark yani faktör bulunmaktadır. Ekonomi piyasalarında yorumlanan ve toplanan bazı göstergeler/verileri başta kripto varlıklar olmak üzere birçok farklı ekonomik birimin gidişatını etkilemektedir. Bu yazımızda ise bu göstergelerden en dikkat çekenleri sizler için derledik. Bir sonraki yatırımınızı yapmadan önce bu göstergeleri takip etmek sizin için iyi olabilir.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Yaşanan son gelişmelerden sonra TÜFE kavramı birçok insanın son zamanda duyduğu kavramlardan birisi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), bir tüketim malları ve hizmet sepeti fiyatlarındaki değişiklikleri izleyen veridir. Fiyat istikrarını sağlamak için merkez bankası bu istatistiğe dikkat eder (özellikle ABD’de bu veri çok kritiktir). Ekonomideki gelişmeleri ölçmek için bir ölçüttür ve aynı zamanda bir ülke ekonomisindeki enflasyonu da ölçen veridir.

Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapora göre, JP Morgan‘da yer alan analistler, birçok yatırımcının enflasyona karşı iyi bir korunma olduğuna inanarak kripto varlıklara akın ettiğini belirtti. Şimdilerde enflasyonun iyi mi kötü mü olduğu bitmeyen bir tartışma devam ediyor. Kapitalist sistemdeki bazı görüşlere göre belirli orandaki enflasyon oranı üretimin devamlılığı için önemli olsa da enflasyon çok yükselirse ve kontrolden çıkarsa tehlikeli olabilir.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Mayıs 2022’de ABD’daki rekor enflasyon oranı; hisse senedi, kripto varlıklar ve tahvil fiyatlarında ‘olumsuz’ karşılık buldu. Yüksek enflasyon rakamları, yatırımcılar varlıklarını nakde çevirdikçe piyasaları sürekli olarak düşürdü.

Tüketici Güven Endeksi

Tüketici Güven Endeksi, adından da anlaşılacağı gibi, ülkenin ekonomik ve finansal durumuna ilişkin tüketicilerin iyimserliğinin bir veriyle ölçülmüş bir karşılığıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu gösterge aynı zamanda hisse senetlerinin ve kripto varlıklarını fiyatını ve bunlara olan talebi de etkiliyor. Yüksek hisse senedi getirileri ile Tüketici Güveni artar; ancak, yüksek Tüketici Güvenini düşük hisse senedi getirileri izlemektedir.

Morning Consult tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporda, kripto sahipleri arasında tüketici güveninin ortalama Amerikalı yetişkinden daha yüksek olduğu tespit edildi. Ek olarak, yılda 100.000 dolardan fazla kazanan kişilerin kripto sahibi olma olasılığının daha yüksek olduğu da dikkat çeken bir diğer veri.

Tarım Dışı İstihdam Verileri

Tarım dışı istihdam verileri, özellikle ABD için kritik olan bu veri, bir önceki ay istihdam edilen kişi sayısındaki değişimi temsil etmektedir. Ancak, tarım endüstrisindeki ve diğer bazı alanlardaki istihdamı kapsamamaktadır. Bu göstergede daha yüksek bir sayı, güçlü istihdam artışı anlamına gelir. Ayrıca, bu daha fazla yabancı yatırımcının nakitlerini ülkeye atmasına neden olabilir. Tersine, daha düşük bir sayı daha zayıf bir ekonomi anlamına gelir.

Daha fazla insan istihdam edilmesi yatırımları arttırır, dolayısıyla hisse senedi fiyatları da korelasyona bağlı olarak yükselir. Tarihsel olarak, Bitcoin (veya diğer kripto varlıklar), ABD doları düştüğünde kazanır. Bu da tarım dışı istihdam verilerini izlenmesi gereken kritik bir gösterge yapmaktadır. Verilerdeki sayı beklenenden düşükse sadece kripto değil, petrol, gaz ve altın gibi emtialar da artış gösterir.

DJI, SPX, Nasdaq Bileşik Endeksi

Arz ve talep hisse senedi fiyatlarını etkileyen temel unsundur, hatta bu unsur günümüz dünyasında birçok ekonomik olguya uydurulabilir. Ama bu verileri bazen öyle oluyor ki, kriptonun maliyetini de etkiliyorlar. Borsa endeksleri ve kripto birbiriyle ilişkilidir ve birçok analist de Bitcoin’in bir teknoloji hissesine benzer şekilde işlem gördüğüne dikkat çekti.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıklar, COVID-19 salgını öncesinde ana hisse senedi endeksleriyle çok az ilişkiye sahipti. Risk çeşitlendirmesine yardımcı oldukları ve diğer varlık gruplarındaki dalgalanmalara karşı tampon görevi gördükleri kabul edildi. Ancak 2020’nin başlarındaki muazzam merkez bankası krizi tepkilerinden sonra işler değişti. Dünya ekonomisinin erişilebilir durumu ve artan yatırımcı risk iştahı nedeniyle hem kripto paraların fiyatı hem de ABD hisse senetleri yükseldi.

Kripto varlıklarının benimsenmesine öncülük eden ve gelişmekte olan ülkelerde, kripto para birimleri ve hisse senetleri arasında daha yüksek bir korelasyon olduğu görülebilir. Genellikle, hisse senedi fiyatları düştüğünde kripto varlıklar kazandı. Ama bazen, ikisi birlikte yükselir ve düşer.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Watcher.guru

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?