Eylül 1, 2023

Kripto Piyasasına Bakış: Beklenen İki Kararın Sonucu Açıklandı, İşte Olanlar!


Dün yayınlanan haberlere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyon (SEC), BlackRock, WisdomTree, Invesco Galaxy, Wise Origin, VanEck, Bitwise ve Valkyrie Digital Assets gibi firmalar tarafından sunulan tüm spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularına ilişkin kararını Ekim ayına kadar erteledi.

SEC, geçtiğimiz ay hem kripto para ağırlıklı hem de geleneksel finans firmalarından gelen en son başvuru listesini incelemeye başlamıştı. Başvuru sahipleri, yatırımcıları bir cüzdan kurma ya da kripto para birimini doğrudan satın alma zahmetinden kurtarırken, Bitcoin piyasasına daha fazla perakende yatırım yapılmasına olanak sağlayacağını savundukları ilk spot BTC ETF’sini başlatmayı umuyor.

SEC’in Cuma günü beklenen önemli ETF kararlarını ertelemesiyle Bitcoin ve başlıca tokenlar tüm haftalık kazançlarını kaybederek, yatırımcıların uzun vadeli toparlanma umutlarını azalttı. BTC 26.000 doların altına gerilese de biraz toparlanmayı başardı. Son 24 saat içinde, Solana (SOL) ve Litecoin (LTC) %5,5 kadar düşerken, Ethereum (ETH) %3,7 değer kaybetti. Bitcoin cash (BCH) %7,7 değer kaybetti. Cuma günü yalnızca tron (TRX) ve toncoin (TON), her biri %1’in üzerinde artışla düşüşlerden kurtuldu.

New York’te yer alan yerel bir mahkeme, Çarşamba günü yaptığı bir başvuruda, önde gelen merkezi olmayan kripto borsası Uniswap’a karşı önerilen bir toplu davayı reddederken, popüler kripto para birimleri Ethereum ve Bitcoin’i “emtia” olarak sınıflandırdı.

Nisan 2022’de bir grup yatırımcı tarafından Uniswap ve yaratıcısı Hayden Adams’a karşı açılan davada, DeFi platformunun bir borsa veya broker-bayi olarak kaydolmayarak, kayıtsız bir borsada menkul kıymetler sunarak ve talep ederek ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği iddia ediliyordu.

Uniswap Davasında Son Gelişme: Beklenen Karar Açıklandı!

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere dtava, Uniswap’i, protokolde yayınlanan ve işlem gören “dolandırıcılık tokenleri” nedeniyle para kaybeden yatırımcılardan sorumlu tutmaya çalıştı. Davada adı geçen tokenler arasında Ethereum (ERC-20) tokenleri EthereumMax (EMAX), Bezoge (BEZOGE) ve Alphawolf Finance (AWF) yer alıyor. Ancak Çarşamba günkü davayı duruşmaya çıkmadan önce iptal etme kararı, davanın gerçek sanıklarının Uniswap değil, söz konusu tokenleri ihraç edenler olduğu kararını içeriyordu. SEC Başkanı Gary Gensler şimdiye kadar ETH’yi bir menkul kıymet olarak adlandırmaktan kaçınırken, New York Güney Bölgesi Yargıcı Katherine Polk Failla doğrudan bir emtia olarak adlandırdı ve Uniswap’a karşı açılan davada “federal menkul kıymetler yasalarını iddia edilen davranışı kapsayacak şekilde genişletmeyi” reddetti.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?