Ağustos 30, 2023

Uniswap Davasında Son Gelişme: Beklenen Karar Açıklandı!


Son güncellenme : 31.08.2023 - 11:19

Bir hukuk analisti olan Mike Wawszczak, X’te (Eski adıyla Twitter) SEC ile Coinbase arasındaki davayı denetleyen Yargıcın Uniswap‘e karşı açılan bir toplu davayı reddettiğini paylaştı.

Davanın reddedilmesi, Uniswap’in faaliyetlerinin niteliği ve mali düzenlemelere uygunluğu konusunda uzun süren yasal işlemlerin ve tartışmaların ardından geldi.

Hukuki kararın dili, Uniswap’in merkezi olmayan yapısının özüne indiği için özel bir önem taşıyor. Karar, protokol merkeziyetsizliğini vurgulararak herhangi bir ismi yetkili olarak tanımlamadı.

Ripple vs SEC davasında olduğu gibi belirli kişi veya kuruluşlara odaklanan geleneksel yasal işlemlerin aksine, Uniswap, kullanıcılar ve katkıda bulunanlardan oluşan küresel bir ağa dağılmış kolektif bir varlık olarak faaliyet göstermektedir.

Dahası, bu görevden alma kripto para alanını saran belirsiz düzenleyici ortamı aydınlatmaya hizmet etmektedir. Mahkemenin kararı, iyi tanımlanmış kripto para düzenlemelerinin eksikliği nedeniyle davacıların karşılaştığı zorlukları kabul ederek, hem düzenleyicilerin hem de sektördeki katılımcıların karşı karşıya kaldığı daha geniş ikileme ışık tutuyor.

Uniswap Toplu Davasının Arka Planı

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Uniswap Class Action davasının temelinde, protokolün dijital token olarak gizlenmiş menkul kıymet satışları gerçekleştirdiği suçlaması yatmaktadır. Davacılar, Uniswap’in eylemlerinin menkul kıymetler yasasını ihlal ettiğini ve platform tarafından dağıtılan tokenlerin düzenleyici statüsünü sorguladığını iddia ediyor.

Davacılardan biri olan ve Kuzey Carolina’da yaşayan Nessa Riley, EthereumMax, Matrix Samurai ve Rocket Bunny kripto varlıklarına yaptığı yatırımlarda 10.400 dolar zarara uğradığını iddia ediyor.

Riley’nin davası, özellikle nispeten yeni ve daha az bilinen tokenlerle uğraşırken, kripto para piyasasında yatırımcıların karşılaştığı potansiyel riskleri göstermektedir. Riley’nin iddiaları, Uniswap’in platformundaki kullanıcıları ve projeleri yeterince incelemediğini ve araştırmadığını, sonuçta yatırımcıları dolandırıcılık faaliyetlerine maruz bıraktığını öne sürüyor.

Suçlamalar, Uniswap’in “rug pull” ve pump-dump planlarını kolaylaştırmakla suçlanmasıyla daha da genişliyor.

Bununla birlikte, Uniswap toplu davasının reddedilmesi, DeFi platformlarını içeren gelecekteki yasal davalar için potansiyel olarak bir emsal teşkil edebilir. Bu durum, diğer DeFi projelerini benzer iddialara karşı savunma olarak merkeziyetsiz yapılarını öne sürmeye teşvik edebilir. Böylece düzenleyicileri bu yenilikçi alanı denetleme stratejilerini uyarlamaya zorlayabilir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?