Mart 10, 2023

Kripto Piyasası Düşüşte! Balinalar Dipten Toplamaya Başladı Mı? 


Son güncellenme : 10.03.2023 - 22:45

Tüm kripto para piyasasında bir karmaşa yaşanıyor. Son 24 saat içinde, lider kripto para birimi Bitcoin değerinin %8’inden fazlasını kaybetti. Beklenildiği üzere altcoin’ler de liderlerini takip etti ve düşüşe geçti. Lider altcoin Ethereum %9’un üzerinde değer kaybederken, Shiba Inu ve MATIC gibi diğer altcoin’ler de benzer düzeltmeler kaydetti.

Bunların sonucunda kripto para piyasasının toplam değeri de, geçtiğimiz güne göre %7.75 gibi büyük bir düşüşle 917 milyar dolar seviyesine geriledi.

Kripto Balinalarında Son Durum

Kripto balinaları, büyük miktarda kriptoya sahip olan ve büyük alım satım işlemleriyle piyasa fiyatlarını manipüle ettiğine inanılan gruplar veya bireylerdir. Etkileri sebebiyle balina hareketleri yakından takip edilir.

Santiment de yakın zamanda paylaştığı analizinde dikkat çeken balina işlemlerini bildirdi. Söz konusu analizde popüler altcoin MATIC’e dikkat çekildi. Analiz firmasına göre MATIC mevcut piyasa koşullarında “en dikkate değer varlık” olarak karşımıza çıkıyor. Bunun nedeni ise hacim cephesinde büyük bir sıçrama yaşanmış olması. Rapora göre, bugün 58.885.143 MATIC işlemi (62.1 milyon dolar değerinde) yapıldı. Yine de bunun olumlu bir gelişme olduğunu söylemek pek mümkün değil. Firma durumu şu sözlerle açıkladı:

“Ne yazık ki, bu, coin’leri başka bir borsa adresine taşıyan bir borsa adresi gibi görünüyor, bu genellikle herhangi bir olumlu fiyat hareketinin geldiğinin göstergesi değildir. Ama bu da olabilir. Genellikle, bu tür bir transfer en kötü ihtimalle bir balina satışını veya en iyi ihtimalle başka bir borsa adresine gerçekleşen rutin bir hareketi yansıtır.” 

MATIC fiyat analiz grafiği

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere diğer yandan büyük Ethereum balinaları da pek çok altcoin merkezli işlem yapıyor gibi görünmüyor. Bu balinalar tarafından en çok satılan varlıklar arasında, Uniswap, Synthetix ve MATIC gibi token’lar yer alıyor. Lido Finance’in yerel token’ı LDO, stablecoin’lerin yanı sıra en çok satın alınanlar listesine girmeyi başardı.

Ethereum grafiği
Kaynak: WhaleStats

Bunlara ek olarak popüler meme coin Shiba Inu, son 24 saat içinde en iyi 100 Ethereum balinası tarafından en çok kullanılan akıllı sözleşmelerden biri olmayı başardı. Listede ayrıca Synthetix, Aave ve Curve Finance dahil olmak üzere bir dizi başka önemli DeFi coin’i de yer alıyor.

Popüler altcoin sıralaması

Dolayısıyla yukarıdaki verilere bakıldığında balinaların henüz toplu olarak altcoin biriktirmeye başlamadığı söylenebilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : watcher.guru

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?