Eylül 17, 2023

Kripto Para Piyasası Önemli Bir Haftaya Hazırlanıyor: İşte Olacaklar!


Kripto para piyasası, yatırımcı duyarlılığını etkileyebilecek önemli bir haftaya hazırlanıyor. Federal Rezerv’in merakla beklenen faiz oranı kararından FOMC toplantısına ve Binance ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davanın duruşmasına kadar tüm gözler önümüzdeki hafta yaşanacak bu önemli gelişmelerin üzerinde.

FOMC Toplantısı: Fed 2023’te faiz oranlarını arttırmaya devam edip etmeyeceğini öğreneceğimiz önemli toplantı. Üst üste on artışın ve Haziran ayındaki duraklamanın ardından, faiz oranları Temmuz ayında 25 baz puan artarak %5,25-5,50 seviyesine yükseldi. Karar, ABD TÜFE verilerine, özellikle de çekirdek enflasyona bağlı. Ağustos ayı TÜFE yıllık bazda %3,7 artarak Temmuz ayındaki %3,2’ye yükselirken, Çekirdek TÜFE Temmuz ayındaki %4,7’den %4,3’e gerileyerek Fed’i ve piyasaları belirsizliğe itti.

Jerome Powell ve ekibi önümüzdeki hafta bir araya geldiğinde, faiz artırımlarının sona erdiğini belirtmeleri pek olası görünmüyor. Enflasyonun %2’lik hedefin üzerinde seyrettiği ve ekonominin güçlü olduğu göz önüne alındığında, ABD merkez bankacılarının 19-20 Eylül’deki toplantılarında faiz oranlarını değiştirmeseler bile daha sıkı bir politika izlemeye devam etmeleri bekleniyor.

Geçen haftanın TÜFE verileri Bitcoin fiyatında bir dalgalanma yaratmadı. Bununla birlikte, Fed faiz oranı duyurularının son trendlere göre %1’lik bir piyasa oynaklığına neden olması bekleniyor. Şu anda Bitcoin, düşüş seviyelerinin üzerinde, 26.000 dolar aralığında işlem görüyor.

Binance Vs. SEC Duruşması: Önümüzdeki hafta için ufuktaki önemli bir olay, Binance ve SEC arasındaki mahkeme duruşmasıdır. SEC lehine bir karar piyasada önemli bir satış dalgasına yol açabilirken, Binance’i destekleyen bir karar alım talebini ateşleyebilir.

SEC kısa süre önce Binance U.S. aleyhine kanıtlar sunarak borsanın önceki bir rıza kararına uymadığını vurguladı. Binance U.S., SEC’in acil durum emrindeki taleplerinin yersiz olduğunu iddia ederek karşı çıktı.

SEC, Binance US'e İlişkin Yeni Suçlamalarda Bulundu!

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere SEC, geçtiğimiz ay kripto piyasasında huzursuzluğa neden olan gizli belgelerle dikkat çekti. Şimdi bu belgeleri ortaya çıkarmak için bir “mühür açma önergesi” sunarak işleri ilerlettiler. Devam eden davanın ortasında, Binance ve Binance U.S.’den birkaç yetkili ayrıldı ve yatırımcı güvenini ve işlem hacimlerini etkiledi.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?