Şubat 17, 2023

Japonya CBDC Pilot Testlerine Başlıyor, İşte Detaylar!

Japonya Merkez Bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, dijital yen olarak bilinen merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kendi versiyonunun kullanımını test etmek üzere Nisan ayında bir pilot program başlatacağını duyurdu.

Bu hamle, BoJ’nin iki yıldan fazla süren deney ve deneyimlerinin ardından geldi.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) yöneticisi Shinichi Uchida, Merkez Bankası Dijital Para Birimi üzerine BoJ “İrtibat ve Koordinasyon Komitesi’nin” beşinci toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, “Deneyler için bir sistem geliştirmeyi planlıyoruz” yorumu yaptı.

Uchida, “Pilot programın amacı iki yönlü: birincisi, teknik fizibiliteyi test etmek ve ikincisi, olası bir uygulama durumunda bir CBDC ekosistemi tasarlamak için teknoloji ve operasyon açısından özel işletmelerin beceri ve içgörülerinden yararlanmaktır.”

Japonya Çin’le Rekabet Etmeye Çalışıyor

Bu pilot testler ise, Çin’in dijital yuanı küresel GSYH’nin %95’inden fazlasını temsil eden 105’ten fazla ülkeye yayılan CBDC yarışına küresel çapta liderlik etmeye devam ederken, BoJ tarafından dijital yen etrafında iki yıldan fazla süren kavram kanıtlama deneylerinin ardından geldi.

Bu hamlenin aynı zamanda BoJ’nin başkan değişimine hazırlandığı ve Kazuo Ueda’nın Nisan ayında ikinci beş yıllık dönemi sona erecek olan Haruhiko Kuroda’dan görevi devralmasının beklendiği bir döneme denk gelmesi dikkat çekti.

Bitcoin 2023'te %50 Artış Gösterdi: Boğa Piyasası Burada mı?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Kasım 2022’de Nikkei, BoJ’nin 2023 ilkbaharından itibaren ülkedeki üç büyük banka ve bölgesel bankalarla dijital yen üzerinde deneyler yapacağını belirtti.

“Şu anda, pilotun perakendeciler ve tüketiciler arasında herhangi bir gerçek işlem görmesi beklenmiyor” yorumunun üstünü çizen BoJ, bir CBDC Forumu kuracağını ve perakende ödemeler veya ilgili teknolojilerle uğraşan özel işletmeleri katılmaya davet edeceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak : CoinDesk
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?