Aralık 2, 2023

Jamie Coutts’tan Bitcoin Analizi: Birikim Adreslerindeki Artış Neyin Habercisi?

Kripto para dünyasında önemli bir figür olan eski Bloomberg Intelligence analisti Jamie Coutts, Bitcoin’in (BTC) 2018 ve 2022 yılları arasındaki düşüş dönemleri arasında dikkate değer bir farkın olduğunu belirterek, piyasanın geleceği hakkında olumlu bir perspektif sundu. Coutts’un vurguladığı temel metrik, Bitcoin’in performansındaki değişiklikleri gösteren BTC birikim adresleridir – yani, iki kere alım yapan ve hiç satış yapmayan adresler.

Analizlere göre, 2022 yılında yaşanan ayı piyasasında, bu birikim adreslerinin sayısında belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, 2018 yılında Bitcoin piyasasındaki çöküş döneminde, bu tür adreslerin sayısında bir azalma yaşandığı tespit edilmiştir.

Bu veriler, Bitcoin‘e olan güvenin ve inancın 2022’de arttığını göstermektedir. Özellikle, birikim adreslerindeki artış, yatırımcıların Bitcoin’i sadece elde tutmakla kalmayıp, aynı zamanda daha fazla biriktirmeye yönelik bir strateji benimsediklerini göstermektedir. Bu durum, Bitcoin’in uzun vadeli potansiyeline olan inancın bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Jamie Coutts, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

 “Bu Bitcoin ayı piyasalarından biri diğerine benzemiyor. 

Birikim adresleri (iki kez alım yapan ​​​​ve hiç satış yapmayan): 

2018: -%20 

2022: +%60 

İnanç.”

Bitcoin adresleri artış

Bitcoin, son 24 saatte %1.03 artışla 38.801 dolardan işlem görüyor. Coutts’un dikkat çektiği bir diğer değişim, son birkaç yılda, bir blockchain üzerinde her gün işlem yapan benzersiz adreslerin sayısı olan günlük aktif kullanıcılarda (DAU’lar) büyük bir artış yaşanmış olması:

“Katman-1’ler/katman-2’lerdeki günlük kripto aktif kullanıcıları: 2019: 200.000 2023: 5.000.000 Dört yıllık CAGR (yıllık bileşik büyüme oranı): %123. Bakalım bu nereye varacak.”

Günlük bitcoin aktivitesi

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Coutts, yapay zeka (AI) teknolojisinin kripto paraların benimsenmesini hızlandıracağını ve DAU’nun 2030’da yaklaşık 400 milyona yükselmesine yardımcı olacağını öngörüyor.

“Teknoloji, dijital çağımızın dokusuna istikrarlı bir şekilde yerleştikçe, blockchain’in benimsenmesindeki hızlı artışın arkasında birkaç temel itici güç bir araya geliyor. Yapay zekanın blockchain’in geleceğinde oynayacağı rol, bu benimseme sürecinde önemli bir etken olacak.”

DAU model

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?