Hindistan Bitcoin ve Diğer Bazı Kripto Para Birimlerini Yasaklamayı Planlıyor

0

CNBC TV18’in bildirdiğine göre, Hindistan özel olarak çıkarılan tüm kripto para birimlerine yönelik acımasız bir yasağı göz önünde bulunduruyor.

Pazartesi günü Maliye Bakanlığı, Narendra Modi hükümetinin, hala eski finans sekreteri Subhash Chandra Garg başkanlığındaki Bakanlar Arası Komite’nin (IMC) kripto para biriminin yasaklanması ve Hindistan Rezerv Bankası’nın (RBI) dijital para birimine yetki verilmesi konulu raporunu değerlendirdiğini söyledi.

Ayrıca hükümet, yeni bir yasanın Meclis’e getirilmesinin gerekip gerekmediği konusunda da bir görüşme yapacak.

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Hükümet, IMC’nin tavsiyelerine ilişkin bir karar alacak ve varsa yasama teklifi, usulüne uygun olarak Parlamento’ya sunulacaktır” denildi.

Karışık Mesajlar

2019’daki taslak raporunda, Bakanlıklar Arası Komite (IMC), Bitcoin gibi kripto para birimleri için kapsamlı bir yasak önerdi. Bu taslak, dijital para birimlerini bulundurulması ve kripto madenciliği için olası cezai cezalar içeriyor.

Reuters Mart ayında, Hindistan’ın bu raporla uyumlu bir yasa çıkarmaya hazırlandığını bildirmişti.

Bunun sonrasında yine aynı ay içinde Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, tüm kripto para birimlerinin banlanmasının Hindistan’ın izleyeceği yol olmadığını belirtmiş ve kendilerinin kripto konusundaki hiçbir seçeneği göz ardı etmeyecekleri yorumunda bulunmuştu.

Haziran ayında ise The New Indian Express, hükümetin kripto para birimlerine karşı tutumunu yumuşattığını ve kimliği belirsiz kaynaklardan aldıkları bilgilere dayanarak, Hindistan hükümetinin yakında Bitcoin’i yeni bir varlık sınıfı olarak tanıyabileceğini belirtmiş ve zaten verilen karışık mesajlara bir yenisini daha ekledi.

Haziran ayında, kripto para ticareti yasağı Mart 2020’de Yüksek Mahkeme tarafından bozulan Hindistan Merkez Bankası, dijital varlıklar konusunda hala büyük endişeleri olduğunu açıklamasında bulundu.

İlgili Haber  Hindistan Merkez Bankasının Kripto Yasağı Konusundaki Duruşunda Bir Değişiklik Yok!

e-RUPI Dijital Bir Para Birimi Değil

Bunların yanı sıra, Başbakan Narendra Modi bugün erken saatlerde kupon tabanlı bir dijital ödeme sistemi olan e-RUPI’nin başlatıldığını duyurdu.

Yeni ödeme yönteminin blockchain ile hiçbir ilgisi yok, ancak Hindistan’ın merkez bankası teknolojiden yararlanarak kendi merkez bankası dijital para birimi üzerinde de çalışıyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın