İddia: Hindistan Bitcoin’i Alternatif Bir Varlık Sınıfı Olarak Kabul Edecek!

0

Son raporlar, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinin, dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’ı, Bitcoin’i gerçek bir varlık sınıfı olarak sınıflandırmaya teşvik ettiğini iddia ediyor.

Hindistan, Bitcoin’i Alternatif Bir Varlık Sınıfı Olarak Kabul Etme Yolunda

New Indian Express tarafından ve 10 Haziran’da yayınlanan bir rapora göre, Hintli yetkililer gelişen kripto pazarının üzerine daha fazla gitmeyecek gibi görünüyor. Yerel haber sitesi tarafından alıntılanan kimliği belirsiz kaynaklara göre, Hindistan hükümeti yakında Bitcoin’i yeni bir varlık sınıfı olarak tanıyabilir.

Kısa süre önce El Salvador’un Bitcoin’i ulusal para olarak tanıyan bir tasarıyı kabul ettiğini bildirmiştik. Görünüşe göre bu hareket, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’nu (SEBI), önce sektörü yeni bir varlık sınıfı olarak ilan etmesine sonra da kripto yasalarını denetlemeye teşvik etmiş gibi görünüyor.

İlgili Haber  El Salvador, Çığır Açan Bir Hamleyle Bitcoin'i Ulusal Para Olarak Kabul Etti

Kaynaklara göre, Hindistan’daki kripto endüstrisi uzmanları, yeni potansiyel kurallarla ilgili olarak Maliye Bakanlığı ile toplantılar düzenliyor ve bakanlıkta uzman bir ekip bu konuyu araştırıyor.

Ayrıca kaynaklar, Temmuz ayında başlayacak Monsoon oturumu sırasında Hindistan yasama meclisine kapsamlı bir kripto düzenleme yasasının sunulacağından emin.

Bu hamle, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI), artık geçerli olmayan kötü şöhretli 2018 genelgesine atıfta bulunarak, yerel borç verenlere tüketicilerin kripto para birimi işlemlerine erişimini engellemeyi durdurma talimatı vermesinden sonra geldi. Ancak merkez bankasının Başkanı Shaktikanta Das, bu karara rağmen bankanın dijital para birimleri konusunda hala “ciddi endişeleri” olduğunu söyledi.

İlgili Haber  Hindistan Merkez Bankasının Kripto Yasağı Konusundaki Duruşunda Bir Değişiklik Yok!

Yenilenen Umutlar

Şimdiye kadar, Hindistan’daki kripto endüstrisinin çoğu, net düzenlemelerin olmaması nedeniyle gri bir alanda faaliyet gösteriyordu. Ülke yetkilileri tarafından yapılan çelişkili açıklamalar ve yasak endişeleri birleştiğinde, Hindistan’ın sonunda ne yapacağına dair kafa karışıklıkları daha da artırdı.

Coinsbit CFO’su ve Hindistan İnternet ve Mobil Birliği üyesi Ketan Surana, Hindistan’daki kripto düzenlemeleriyle ilgili ortaya çıkan olumlu göstergeler hakkında şunları söyledi:

“Kripto para birimleri üzerinde çalışan yeni komitenin kripto para düzenlemesi ve mevzuatı konusunda oldukça iyimser olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. (…) Hükümetin kripto para birimlerini ve blockchain teknolojilerini kucaklayacağı konusunda çok umutluyuz.”

Mayıs ayı başlarında, start-up şirketi Indiatech.org, hükümetin Bitcoin gibi kripto para birimlerini para birimi değil dijital varlıklar olarak tanımlamasını tavsiye eden bir white paper yayınladı. Bunun yanı sıra ItsBlockchain.com Kurucusu Hitesh Malviya da konu hakkında şu yorumda bulundu:

Hindistan hükümetinin Bitcoin’i yasallaştırmanın yollarını arayacağını düşünüyorum. Hindistan rupisinin statüsüne zarar vereceği için Hindistan’ın yakın gelecekte Bitcoin’i ulusal para olarak kabul edeceğini düşünmüyorum. Bitcoin’i ulusal para olarak kabul etmek, sadece kendi para birimi olmayan veya ABD dolarına bağımlı olan ülkeler için akıllıca bir fikirdir.”

Bu arada Kraken, Bitfinex ve KuCoin gibi büyük kripto para borsaları, hizmetlerini Hindistan’ın öngörülen 15 milyon kripto para yatırımcısına sunmaya hazırlanıyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın