Ekim 17, 2022

Güney Kore’den Blockchain Tabanlı Dijital Kimlik Adımı


Bloomberg tarafından paylaşılan bir habere göre Güney Kore hükümeti blockchain ile korunan bir dijital kimlik sunmayı ve bu kimlik aracılığıyla mevcut ekonomilerini daha güçlü hale getirmeyi planlıyor.

Mobil kimlikler, insanların evden çalışmaya doğru geçiş yaptığı, nakit yerine dijital ödemeleri tercih ettiği ve metaverse dünyasını daha yakından tanımaya başladığı bir dönemde, dijital ekonominin de hızla gelişmesini ve genişlemesini desteklemek için kullanılmaktadır.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere basında yer alan haberlere göre, dijital kimliğin benimsenmesi, web doğrulamasını basitleştirerek, sertifikaların fotoğraflanması veya metin yoluyla kimlik doğrulama kodlarının gönderilmesi ihtiyacını da ortadan kaldıracak. Dijital kimlikler, para transferi yapmak, devlet yardımlarına başvurmak ve hatta oy kullanmak gibi işlemleri bir parola girmek kadar basit hale getirecek önemli bir adım.

Kore Bilim ve Teknoloji Politikası Enstitüsü Ekonomisti Hwang Seong-wan, Güney Kore cephesindeki yenilikten bahsederken şu sözleri kaydetti:

Dijital kimlikler finans, sağlık, vergiler, ulaşım ve diğer alanlarda büyük ekonomik faydalar sağlayabilir ve Kore nüfusu arasında hızla yaygınlaşabilir.”

Kore dijital hükümet bürosuna göre tüm hizmetlerde ve sektörlerde tam bir çevrimiçi dönüşüm getirmeyi düşünüyor. Büronun genel müdürü, Kore’nin on yıl içinde ekonomik değer olarak en az 60 trilyon won (42 milyar dolar) veya GSYİH’nın yüzde 3’ünü elde edebileceğini belirtti.

Ayrıca, Güney Koreli yetkililere göre dijital kimliklerin gizliliği ve güvenliği konusunda endişelenmek için çok daha az neden var. Sistem yalnızca merkezi olmayan kimliğe dayandığından, hükümet, dijital kimliklerin kullanımı, bunların nasıl ve nerede kullanıldığı da dahil olmak üzere bireysel telefonlarda saklanan bilgilere erişemeyecek.

Dijital kimlik doğrulamanın öneminin altını çizen McKinsey’in dijital kimliklere dayalı bir araştırmasında şu sözler kaydedildi:

“İyi tasarlandığında, dijital kimlik yalnızca sivil ve sosyal güçlendirmeyi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda teknolojinin daha az anlaşılan bir yönü olan gerçek ve kapsayıcı ekonomik kazanımları da mümkün kılar.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coin Edition

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?