Aralık 7, 2022

FTX’te Varlığı Bulunan Firmalar Ortaya Çıktı: Risk Büyüyecek mi?

Web3 araştırmacısı FinanceYF3, yakın zamanda iflas eden FTX’in yatırımlarını gösteren bir grafik hazırladı. FinanceYF3’ün grafiğine göre 15’ten fazla firma FTX borsasında 2,7 milyar dolardan fazla özsermayeye sahipti.

Bred Ape Yach Club’ın (BAYC), Polygon’un 50 milyon dolardan fazla tutara sahip yatırımı tabloda dikkat çekti.

Söz konusu grafiğe göre Genesis Digital Assets, Anthropic, Pionic, Mysten Labs, Voyager Digital gibi şirketler de bulunuyor. Daha düşük değerde de olsa SkyBridge, Kraken, NEAR (Alameda bağlantılı), 1Inch, lido gibi isimler de dikkat çekti.

Financial Times tarafından paylaşılan bir haberde FTX borsasında yer alan yaklaşık 500 likit olmayan yatırımdan oluşan paketin, toplamda 5,4 milyar doları aşan 10 holding şirketine bölündüğünü belirtti.

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried, New York Times (NYT) ile yaptığı bir röportajda, şirketin büyüklüğü nedeniyle çöktüğünü iddia etti.

“Bu durum risk yönetiminin büyük ölçüde ihmal edilmesi ve başarısız olması nedeniyle gerçekleşti. Fonları isteyek birbirine karıştırmadım. Şirket çok büyüdü ve yeterince bir gözetim yaratamadık.”

Binance CEO’su Changpeng Zhao ise SBF’in sessiz kalmasının daha doğru bir karar olduğu görüşüne sahip. Zhao paylaştığı bir tweet’te SBF’i açıkça dolandırıcı olarak tanımlarak, bir manipülatör olduğunu belirtti.

“Yalnızca paylaşılan bir tweet sağlıklı bir işletmeyi yok edemez. FTX kendi kendini ve kullanıcılarını bitirdi. Nedeni basit, milyarlarca dolarlık fonu çaldırlar.”

NYT ile yapılan röportajda Sam Bankman-Fried, FTX.US’nin hala çözülebilir durumda olduğunu ve para çekme işlemlerinin yakında başlayabileceğini söyledi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?