Binance CEO’su Konuştu: FTX Çöküşünün Suçlusu Kim?

Binance CEO’su Changpeng Zhao, kendisinin ve şirketinin FTX çöküşüyle ilgili bağlantısına karşı yanıt verdi. CEO, söz konusu iddialardan bazılarını reddederek, çöküşün olası nedenlerini paylaştı.

CZ’ye göre çöküşün asıl suçlusu Sam Bankman-Fried‘tan başkası değil. CZ, bu vurgusunu bir kez daha yineledi ve SBF’i tüm zamanların en büyük dolandırıcıların birisi olarak tanımladı.

FTX Borsası Neden Çöktü?

Changpeng Zhao, kripto para sektöründe bir süredir dolaşan birtakım iddiaları reddetti. CEO’ya göre kripto para sektörü hala iyi durumda, dolayısıyla kurtulmaya ihtiyacı yok. CZ, kendisini ‘kriptonun kurtarıcısı’ olarak görmediğinin de altını çizdi.

“Tüm bunlar merkezileşmenin getirdiği yararlar. Biz sadece bu sistemin bir parçasıyız. Yaşanan son olaylar nedeniyle nakit sıkıntısı çeken projelere yardımcı olmaktan başka amacımız yok. Bu bizim için en iyi seçenek.”

FTX çöküşüne ilişkin yorumunu da paylaşan CZ, çöküşle hiçbir bağlantısı olmadığını iddia etti.

“FTX kendisini ve kullanıcılarını adeta öldürdü. Çünkü milyarlarca dolarlık kullanıcı fonlarını çaldılar. Tüm olay bundan ibaret.”

Toplulukta yer alan bazı insanlar SBF’in iyi niyetli olduğuna inanmaya devam ediyor. Nitekim Changpeng Zhao’ya göre bu varsayımlar tamamen saçmalık. Çünkü yalan söylemek asla iyi niyetli olmaz.”

Binance CEO’su daha da ileri giderek FTX kurucusunu “usta bir manipülatör” ve “tarihteki en büyük dolandırıcılardan biri” olarak tanımladı. CZ, FTX’in kendisini bir “kahraman” olarak göstermek için medyayı ve kanaat önderlerini ayarttığı sonucuna vardı.

Daha sonra CZ, kripto para benimsenme düzeyinin düşük olması gibi daha önemli sorunlara dikkat çekti. CZ’ye göre Binance, rakiplerine çok fazla odaklanmıyor ve odaklanmamalı.

“Ekosistemde çoklu borsaların, çoklu blok zincirlerinin, çoklu cüzdanların vb. bir arada var olmasını istiyoruz.”

SBF Soruları Yanıtlamaya Başlamalı

Sam Bankman-Fried, geçtiğimiz ay şirketinin iflas koruma başvurusunda bulunmasından kısa bir süre önce bir dizi gizemli tweet attı. Mesajlarından birinde, borsasının operasyonlarına zarar vermiş olabilecek gizemli bir şeyden bahsetti. Tweet insanların kafasındaki karışıklığı tetikledi ve belirtilen ‘gizemli’ şey, Binance olabilir.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere birçok kişi bu paylaşımları yaptığı nedeniyle SBF’i ‘psikopat’ olarak tanımladı. Nitekim CZ psikopat iddialarını reddederek, bilinçli bir eylem olduğu yorumunu dolaylı olarak yaptı.

Benzer dönemde bazı yatırımcılar Binance’i suçlayarak, küçük borsaları yok etmek istediğini iddia etti. CZ bu iddiaları da reddederek onları yok etmek yerine onları destek olmak istediklerini dile getirdi.

CZ’ye göre SBF bu türden gizemli ve tartışmalı tweet’ler atmayı bırakarak, sorulara net ve doğru yorum yapmalı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CryptoPotato


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.