Ekim 29, 2022

Ethereum Katman-3 Ölçeklendirmesi Geliyor


Son güncellenme : 29.10.2022 - 15:40

Ethereum ölçeklendirme çözümü zkSync geliştiricisi Matter Labs, Opportunity adlı bir Katman 3 zinciri üzerinde çalıştığını açıkladı.

Katman 3 çözümü görülebileceği gibi şu an geliştirmenin ilk aşamasında yer alıyor. zkSync’in ‘blockchain’ altyapısının ölçeklenebilirliğini daha da geliştirmesi amaçlanıyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Opportunity, zkSync’in 2. Katman ana ağında ek bir zincir dışı hesaplama katmanı olarak çalışacak. ZkSync’in üzerine inşa edilen Katman 3, Ethereum ölçeklenebilirliğini arttırmayı amaçlıyor. Buna ek olarak gas maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak.

Matter Labs açıklamasında: “zkSync’in EMV uyumlu Katman 3 konsept kanıtı olan “Opportunity.” Çözümün 2023’ün ilk çeyreğinde hayata geçirilmesi planlandı. Firmaya göre bu çözüm Ethereum’a 10X anlık bir fırsat sunacak.

Matter Labs, sonuç olarak 2023’ün ilk çeyreğinde Katman 3 için bir konsept kanıtı yayınlamak istiyor. Bu, Matter Labs’ın, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumlu bir ZK-Toplama (sifir bilgi) olan “baby alpha” adlı zkSync 2.0’ın ilk aşamasını başlatmasıyla birlikte geldi.

Nitekim zkSync geliştiricileri Katman 3’ü başlatmayı düşünen ilk ekip değil. Geçen yıl, StarkWare, her biri çeşitli kullanım durumlarına ayrılmış birden çok Katman 3’ün konseptini paylaştı. StarkWare buna bağlı olarak ekosisteme ilişkin yol haritasını detaylandırdı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : The Block

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?