Ethereum Birleştirmesi Aradığımız Faktör mü? – Morgan Stanley Yanıtladı


Son güncellenme : 28.10.2022 - 00:26

Dünyanın en büyük finans kurumlarından birisi olan Morgan Stanley, hazırladığı yeni bir raporda Ethereum (ETH) ekosisteminde bir süredir beklenen birleştirme konusunu ele aldı.

Ethereum blok zincirinin ‘hisse kanıtı’ modeline geçişini temsil edecek ‘The Merge (Birleştirme)’, madencilik faaliyetlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmayı hesaplıyor. Hazırlanan rapora göre bu geçiş ile grafik işleme birimlerine (GPU’lar) ve enerjiye olan ihtiyaç da azalacaktır.

Morgan Stanley’e göre kripto para madenciliği, son 18 ayda oyun grafikleri endüstrisini önemli ölçüde etkileyerek 2021’de beklenen gelirin %14’ünü oluştururken, aynı zamanda toplam karışımı ve maliyeti artıran ciddi bir grafik kıtlığına önemli ölçüde katkıda bulundu.

Basında yer alan bilgilere göre GPU’ya olan talep düşüşte olsa da, Nvidia kripto para madenciliği ihtiyacına karşı 2017-19 yıllarında olduğundan daha az savunmasız durumda olabilir. Ek olarak, yılın ilk yarısında kripto madenciliğinden gelen grafik kartlarına olan talebin azalmaya başladığına ilişkin bir değerlendirme raporda da yer aldı.

Nvidia ve AMD cepheleri ise kripto para birimiyle ilgili olumsuz senaryoların olasılığını azalttıklarını iddia etmeye devam ediyor. Yine de Morgan Stanley, oyun GPU fiyatlarının gelecek yılın ilk çeyreğinde düşeceğine inanıyor. Buna, evden çalışmadaki düşüş nedeniyle zayıf talep, Ethereum blok zincirinin hisse kanıtına (PoS) geçişi ve 2022’de kanal envanterlerinin yeniden oluşturulmasını takiben zor sıralı hesaplamalar gibi çeşitli değişkenler neden olacak.

Koinfinans.com olarak daha önce de bildirdiğimiz gibi, 2022 yılında madencilik gelirleri son bir yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bu gelişmelerin ardından, birçok madenci ekipmanlarını ikinci el piyasasında satmaya başladı. Bu da ekran kartı fiyatlarını daha da düşürdü.

Ethereum Birleştirmenin Hiçbir Faydası Yok mu?

Morgan Stanley’e göre, birleşme Eylül veya Ağustos gibi erken bir tarihte tamamlanabilir. Ancak, önceki gecikmeler göz önüne alındığında, tekrardan bir erteleme olması pek şaşırtıcı olmayacaktır.

Araştırma ayrıca Ethereum hisse kanıtına geçişin, zayıf işlem hacmi veya işlem maliyetleri de dahil olmak üzere Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyeceğini iddia etti. Morgan Stanley’nin raporuna göre; birleşme, enerji kullanımındaki azalma dışında hiçbir ek fayda getirmeyecek.

Ek olarak, Bank for International Settlements (BIS) tarafından yakın tarihli bir rapor, Ethereum madencilerinin kârları en üst düzeye çıkarmak için işlem sırasını nasıl manipüle ettiğinden bahsetti. Uygulamaya “madenci çıkarılabilir değer” veya MEV ismi de veriliyor. Rapora göre Ethereum’un PoS’a geçişi bu uygulamayı değiştirmeyecek.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Watcher.guru

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?