Ekonomistten Kripto Yorumu: “Bu Varlık Adeta Bir Balon”

Uluslararası Finans Enstitüsü (IFF) ekonomistlerinden Robin Brooks, Bitcoin varlığının “sadece bir başka balon varlık” olduğunu öne sürdü.

Robin Brooks 14 Mart’ta attığı bir tweet’te Bitcoin’in “sıfır değer saklama işlevi”, “sıfır çeşitlendirme faydası” ve “sıfır getirisi” olduğunu ve Federal Rezerv faiz oranlarını yükseltme konusunda ciddileştiğinde “patlayacağını” belirtti.

Brooks’un tweet’i, BTC fiyatının kısa süre önce 26.000 dolar seviyesini aşarak yılın en yüksek seviyesine ulaştığı ve kripto boğalarını çılgına çevirdiği bir zamanda geldi.

Ancak Brooks’un yorumları, Bitcoin’in son dönemdeki fiyat artışının gerçek değerini ya da potansiyelini yansıtmadığını gösteriyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere ekonomist Tim Kehoe ise Brooks’un BTC’nin balon bir varlık olduğuna dair tweet’ini yorumladı. Kehoe, düşük faiz oranlarının Bitcoin gibi yüksek riskli varlıklara yatırımı teşvik edebileceği konusunda Brooks ile hemfikir. Bu nedenle Kehoe, varlık balonlarını sıfır faiz oranları ya da bunların büyüme eşdeğerleriyle örtüşen modellerde düşünüyor.

Bununla birlikte, daha fazla veri toplayarak düşük faiz oranları ile yüksek riskli varlıklara yatırım arasındaki bağlantıyı daha fazla araştırmak istiyor.

Bitcoin’in tek başına bir varlık sınıfı olarak uygulanabilirliği, finans dünyasında uzun zamandır oldukça tartışmalı bir konu olmuştur.

Kripto yanlısı isimler, Bitcoin’i meşru bir yatırım ve değer deposu olarak görüyor. Ancak, karşı çıkanlar bunun kaçınılmaz olarak patlayacak spekülatif bir balon olduğu görüşünde.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : U.Today


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.