Mart 14, 2023

Bitcoin Fiyatında Ani Yükseliş! Neler Oluyor?

Bitcoin bugün beklenmedik bir yükselişe imza attı. Lider kripto para birimi 26.000 dolar seviyesinin üstüne çıktı ve bu sayede dokuz ayın en yüksek seviyesine de ulaşmış oldu.

BTC’nin hızlı yükselişi, son 24 saatte 320 milyon dolarlık tasfiyeyi de tetikledi. Bitcoin, sadece beş gün önce, kripto dostu bir banka olan Silvergate’in başarısızlığının ortasında 19.662 dolara kadar düşmüştü. Bitcoin fiyatındaki bu ani yükseliş beklenmiyordu. Peki yükselişin nedeni ne?

Son yükseliş, ABD’de enflasyonun Ocak ayındaki %0.5’ten %0.4’e düştüğünü gösteren Şubat ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) açıklanmasının ardından geldi. Bu doğrultuda trader’ların tahminlerine göre, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Mart ayındaki para politikası toplantısında politika faizini 25 baz puan artırma olasılığı yüzde 80’in üzerine çıkarken, sabit tutma olasılığı daha da azaldı.

Bunların yanında Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), mevduatların yeni bir köprü bankaya başarılı bir şekilde aktarıldığını teyit ettikten sonra, Silicon Valley Bank (SVB) mevduat sahiplerinin paralarına tam erişime sahip olacaklarını söyledi. Bunun da Bitcoin fiyatı açısından olumlu bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca kripto borsası Binance’in piyasayı desteklemek için 1 milyar dolarlık Binance USD’yi (BUSD) dönüştürmesi satın alma baskısını artırmış olabilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : u today
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?