Çin Bitcoin Yasağında Sınır Tanımıyor! Bu Kez Çin Merkez Bankası Harekete Geçti

0

Çin Merkez Bankası bugün, Çin bankalarının ve ödeme kurumlarının kripto işlemlerine daha fazla kısıtlama yapması gerektiğinini duyurdu ve kripto baskısı için çağrıda bulundu.

Çin Merkez Bankası, Çin bankalarına ve ödeme kurumlarına hesap açma, işlemler ve ödemeler de dahil olmak üzere çok çeşitli kripto para birimi hizmetleri sağlamayı durdurmasını talep etti

Şu andan itibaren bankaların KYC prosedürlerini sıkı bir şekilde yürütmesi gerekiyor ve kripto ticareti yapan firmalara hesap açmaları yasak. Ayrıca ticaret, takas ve uzlaşma için kripto ile ilgili işletmeleri reddetmeleri gerekiyor.

Ülkenin sektöre yönelik daha geniş kapsamlı baskısının bir parçası olarak, Merkez Bankası’nın Alipay dahil beş bankayı incelediği ve kripto ile ilgili faaliyetlerde bulunmaktan kaçınmalarını tavsiye ettiği bildirildi.

Uyarılan diğer bankalar arasında Çin Ziraat Bankası, Çin İnşaat Bankası, Çin Posta Tasarruf Bankası ve Sanayi Bankası bulunmaktadır.

Çin’in Kripto Para Sıkıntısı

Merkez Bankası duyurusu, Çin’in özellikle madencilik endüstrisi aracılığıyla sıklaştırdığı kripto alanı konusundaki kısıtlama çabalarının ortasında geldi.

Bitcoin, bu yılın Mayıs ayında bir Çin finans komitesinin, bir dizi finansal risk oluşturan faaliyetlere karşı bir kirli çamaşırlar listesine Bitcoin madenciliğini dahil etmesinin ardından yüzde 12 düşmüştü. Çin hükümeti o tarihte, “Hisse senedi, borç ve döviz piyasalarının düzgün işleyişini sürdürmek, yasadışı menkul kıymet faaliyetlerini ciddi şekilde engellemek ve yasadışı finansal faaliyetleri ciddi şekilde cezalandırmak gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Bu, Devlet Konseyi’nin Bitcoin madenciliğine karşı özel olarak konuştuğu ilk seferdi ve o zamandan beri Çinli madencilerin durumu düzelmedi.

Yılın büyük bir bölümünde Bitcoin madencileri için popüler bir eyalet olan Sichuan, sektörün büyük enerji tüketimi nedeniyle geçen hafta Bitcoin madenciliğini yasakladı ve bir başka büyük madencilik eyaletini sektörden çıkarmış oldu. Böylece Xinjiang ve İç Moğolistan’ı içeren işlemleri durdurulan eyaletler listesine katıldı.

 

İlgili Haber  Rapor: Çin Bitcoin Madenciliği Yasakları Konusunda Bir Adım Daha Atıyor

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın