Çin, Bitcoin Baskısının Dozunu Arttırdı: 26 Kripto Para Madencisinin Faaliyetleri Durduruluyor

0

Çin’deki Sichuan eyaleti, Çin’in son baskılarına uygun olarak 26 şüpheli madencinin işlemlerini yasaklamak istiyor.

Güneybatı Çin bölgesi Sichuan, Çin’deki kripto madencilerine yönelik baskı hareketini uygulamaya başladı. Çin kripto medya kuruluşu PANews’e göre yetkililer, kapatmak için 26 şüpheli madencilik projesi belirledi. Ayrıca, Sichuan’daki yetkililerin eyaletteki yerel yönetimlere, kripto para madenciliği olduğundan şüphelendikleri herhangi bir tesisi kapatmaları için incelemeye geçmeleri söylendi. Yetkililer, madenciler için güç üreten şirketlerin dahili kontroller yapması ve kripto varlıkları çıkaranlara elektrik sağlamayı bırakması gerektiğini kaydetti. Enerji üreticileri, kripto para madenciliği yaptığını tespit ettikleri diğer müşterilerin de enerjisini kesecek ve 25 Haziran’a kadar durumla ilgili bir rapor sunacak.

Çin, küresel Bitcoin üretiminin %50’sine ev sahipliği yapıyor, ancak Çin hükümetinin kripto madenciliğine yönelik son yasağı bölgedeki madenciler için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bazıları kripto dostu komşu ülkelere taşınma kararı aldı. Çin hükümeti, sektördeki finansal riskleri kontrol etme umuduyla ülkedeki kripto madenciliği işini sınırlıyor. Çin’in uyguladığı baskının arkasındaki nedenin beklenenden daha geniş olduğu görülüyor.

Sichuan, Cambridge Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre Çin’deki en büyük ikinci Bitcoin madenciliği eyaletidir. Yağmurlu yaz aylarında, bazı madenciler, hidroelektrik gücünden yararlanmak için madencilik faaliyetlerini bu bölgeye taşıyor.

Bunların yanında geçtiğimiz birkaç hafta içinde Xinjiang, İç Moğolistan, Qinghai gibi diğer bölgesel madencilik merkezlerinin faaliyetleri, yetkililer tarafından büsbütün ya da kısmi olacak şekilde kısıtlama kararına maruz kaldı. Sichuan’daki en son madencilik kısıtlaması, madencilik için yenilenebilir enerji kullananların bile kısıtlamadan muaf tutulmayacağını gösteriyor.

Son olarak Çin Devlet Şebeke Kurumu tarafından tespit edilen ve cuma günkü bildiride ismi geçen Sichuanlı madencilerin enerjisi, saat 19:00’a kadar kesilmiş olacak. Söz konusu gelişmenin etkilerinin, pazar gününden sonra hissedilmeye başlanması bekleniyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın