FTX Çöküşü Sonrası Bu Borsa da Güven Kaybediyor!

0
FTX Çöküşü Sonrası Bu Borsa da Güven Kaybediyor!

IBC Group’un kurucusu Mario Nawfal, gündeme bomba gibi düşen iddialar paylaştı. Newfal, Sam Bankman-Fried’in kasıtlı olarak emriyle oluşturulmuş bir arka kapı olduğunu iddia etti. Newfal’a göre bu arka kapı aracılığıyla büyük bir para çekimi gerçekleşti.

Mario Nawfal, Sam Bankman-Fried’ın (SBF) FTX cüzdanından Alameda Research ve diğer bazı kuruluşlara para çektiğini iddia etti. Newfal bu iddiasının içeriden bilgi sızdıran birisine atıfta bulunarak paylaştı.

SBF, CTO Gary Wang tarafından talimatı üzerine oluşturulan bir arka kapı kullandı. Newfal’ın iddiaları ise Cuma günü borsadan çıkarılan 400 milyon dolardan fazla paraya denk kripto varlıkları istinaden olabilir. Borsa bu transferlerin nedenini bir hack saldırısı olarak açıkladı.

CoinDesk, FTX cüzdanlarından çekilen fon miktarının kriptoda 600 milyon doları aştığını belirtti.

FTX, Arka Kapı Kullanarak Para Kaçırmış Olabilir!

İçeriden geldiği iddia edilen bilgi, FTX’in eski kıdemli mühendisi Yung Dot tarafından teyit edildi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Dot, bilgileri özel olarak Nawfal ile paylaştığını doğruladı. Son saldırının, Sam Bankman-Fried hakkındaki talimatlar üzerine yaklaşık dokuz ay önce yapılmış bir arka kapı nedeniyle mümkün olduğunu belirtti.

Tüm hack, ~ 9 ay önce yerleştirilen elx trapdoor SBF sayesinde mümkün oldu. Dot’a göre, bu arka kapıdan taşınan kripto toplamı 783 milyon dolara eşit.

Gözler Crypto.com’a Çevrildi

FTX skandalından sonra Binance CEO’su tüm borsaları rezerv kanıtlarını paylaşmaya çağırdı.

Crypto.com borsasının CEO’su Kris Marszalek, bundan yaklaşık üç hafta önce yapılan bir hatayı gündeme getirdi. Marszalek, yaklaşık 400 milyon dolar değerindeki Ethereum’un “yanlışlıkla” yanlış adrese gönderildiğini kabul etti.

Gözler Crypto.com borsasına çevrildi!

Marszalet’e göre Crypto.com, Ethereum’u soğuk cüzdanlarından birine taşımak istedi. Ancak bunun yerine 320.000 ETH’yi Gate.io borsasının kurumsal cüzdanına transfer etti.

Gate.io fonları eksiksiz bir şekilde iade etmesine karşın yaşanan ilk olay bu değildi.

Crypto.com Ağustos ayında, 69 dolarlık geri ödeme alması gereken bir kullanıcıya 7,2 milyon dolarlık kripto göndererek büyük bir hata yaptı. Şimdi, borsa parayı geri almak için bu kişiye dava açıyor.

Borsanın rezerv kanıtlarını sunmaması ise kullanıcıları rahatsız etti. Sonuç olarak borsadan büyük miktarda çıkış gerçekleşti.

Crypto.com’un eski bir çalışanı Mario Nawfal’a 400 milyon dolarlık kripto paranın “yanlışlıkla” taşınamayacağını çünkü “manuel onay ve çeşitli kontroller” gerektireceğini söyledi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın