Ekim 21, 2022

Bitcoin Yatay Seyrediyor: Piyasalar Ne Durumda?


Son güncellenme : 21.10.2022 - 11:05

Açık konuşmak gerekirse Bitcoin fiyatı bir süredir oldukça durağan ve sıkıcı. Fiyat dün de 19.000 doların biraz üzerinde sabit kaldı. Öte yandan oynaklık son iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Haber hazırlanırken fiyat hafif bir düşüşle işlem görse de görece sabit kaldı. Peki beklenen hareketlilik ne zaman gelecek? İşte detaylar.

santiment Bitcoin

Bitcoin fiyatı yaşanan sabit görünüme rağmen ara ara ‘kırmızıya’ bürünüyor. Hareketlilik ise son iki yılın en düşük seviyesinde. Ethereum da düşerken, Dogecoin zaman zaman yükseldi. Analistler BTC’deki düşüşün devam etmesinin olası olduğunu belirtirken, teknik göstergeler şaşırttı.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere bazı teknik göstergeler fiyatın şu an oldukça ‘ucuz’ olduğunu ortaya koyuyor. Ancak makroekonomik gelişmelerin ‘olumsuz’ gidişatı bu teknik göstergelerin üstesinden gelmeyi başarıyor.

Bitcoin’deki on-chain verilere göre fiyat 2020’den beri oldukça düşük değerden işlem görüyor. “MVRV Z-Skoru” olarak bilinen gösterge, BTC’nin göreceli tarihsel temelde ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunu ölçmek için kullanılıyor.

Bitcoin MVRV Z-Skoru Nedir?

Gösterge, bir varlığı piyasa değeri – bekleyen token sayısı ile spot fiyatın çarpımı – ve onun ‘gerçekleşen sınırı’ – token sayısı çarpı BTC’nin blockchain üzeirndeki son hareket ettiği fiyat arasındaki farkı ölçer.

Bitcoin MVRV Z-Skoru
Bitcoin MVRV Z-Skoru, Kaynak: Bitcoinition

Bu fark daha sonra varlığın piyasa değerinin standart sapmasına bölünmektedir. Diğer teknik göstergelere benzer şekilde, teorik olarak bir varlığın aşırı veya düşük değerli olduğu alanları vurgular.

Piyasalardaki Genel Görünüm Nasıl?

Polygon, ağdaki büyümeyi takiben bir yükseliş kaydetti ancak sonrasında işler çok daha kötüye gitmeye başladı. MATIC, %5,38’den fazla düşüş kaydetmiş olsa da haftalık görünümü ‘yeşil’ tutmaya devam ediyor. Önde gelen meme coin Dogecoin ise zaman zaman hafif yükseliş kaydediyor. Cardano ve Solana cephesinde de düşüş devam ediyor.

“Litecoin 2022’de sessizce radarın altındaydı, ancak bu hafta adres etkinliği ve balina işlemleri patladı. Santiment’in bildirdiğine göre, özellikle ağdaki 1 milyon doların üzerinde değerli işlemlerde, bu artışların zamanlaması tam da LTC’nin LTC’ye kıyasla yükselmeye başlamasıyla gerçekleşti.

Santiment Litecoin aktivitesi

2022 yılının en büyük kaybedeni ise şaşırtıcı bir biçimde Axie Infinty oldu. AXS token’larının kilidinin kalkacak olması, piyasada büyük bir satış baskısıyla sonuçlanacaktır. Erken yatırımcılar ise uzun süredir bekledikleri satış fırsatını değerlendirmek için borsalara hücum edebilir.

ABD hisse senetleri Perşembe günü düşüşle kapandı. Dow Jones Sanayi Ortalaması %0,3 düştü, S&P 500 Endeksi %0,8 düştü ve Nasdaq Bileşik Endeksi günü %0,6 düşüşle tamamladı. 

Bunu, finansal hizmetler şirketi Freddie Mac tarafından Perşembe günü yayınlanan ve ABD Merkez Bankası’nın bu yılki faiz oranı artışlarını, ortalama 30 yıllık sabit faizli ipotek oranını Nisan 2002’den bu yana en yüksek ve geçen yılki %3,09’un iki katından fazla bir değere çektiği rapor izledi.

Fed, bu yıl Mart ayında neredeyse sıfır olan faiz oranlarını %3 ve %3,25’e yükseltti. Enflasyonu şu anki %8,2 hızından %2’lik bir hedef aralığına indirmekte kararlı. Fed’in Kasım ayında yapacağı bir sonraki genel toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırması bekleniyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : AZCoin News

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?