Mart 8, 2023

Bitcoin ve Kripto Paralar Düşmeye Devam Ediyor, Düşüşün Nedeni Ne?


Amerika Birleşik Devletleri beklenenden daha güçlü gelen istihdam verileriyle birlikte risk varlıklarını azaltmasıyla Bitcoin 8 Mart’ta üç haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Bitcoin fiyat grafiği

TradingView verilerine göre BTC/USD paritesi Bitstamp’ta 21.858 dolara kadar geriledi. Parite, habaer hazırlandığı sırada destek olarak 22.000 doları korumaya çalışıyordu.

Ticaret firması Eight’in kurucusu Michaël van de Poppe, “Bitcoin başlangıçta görmek istediğim gücü göstermiyor, dün hafif bir sıçrama gerçekleşti” yorumunu yaptı.

Bu durumda, bir sıçrama gerçekleşmeden önce 21.200 dolarlık düşük seviyelerin süpürülmesine doğru biraz daha aşağı doğru momentum aranıyor. Eğer 30.000 dolar istiyorsak, 23.000 doları almamız gerekiyor.

Daan Crypto Trades ise dalgalanmanın Bitcoin vadeli işlem piyasalarındaki hareketlerden kaynaklandığını savundu.

Bitcoin Fiyatı Oldukça Dalgalı

FED Başkanı Jerome Powell‘ın önceki gün ABD Kongresi önünde yaptığı konuşma bir tepki yaratmadı ancak gün içinde açıklanan istihdam verileri havayı aşağı çekti.

FED Başkanı Konuştu: ABD'nin Sıradaki Hamlesi Ne Olacak?

“Beklentiler 197 bin kişinin istihdam edileceği yönündeydi. Gerçekleşen rakam 242 bin, ki bu beklenenden daha olumlu.” Günün tarım dışı istihdam artışlarına ilişkin yorumlarının bir bölümünde Van de Poppe bu yorumu yaptı.

Powell’ın 2023’te faiz oranlarını daha fazla artırmak istediğini duyduğumuz için riskli yatırımcılar için harika değil.

Bu tür “yüksek” istihdam rakamları, Fed’in finansal koşulları daha uzun süre sıkı tutmak için daha fazla hareket alanına sahip olduğu anlamına geldiği için geleneksel olarak riskli varlıkları tedirgin ediyor.

ABD Doları Güçleniyor

Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 22 Mart’taki bir sonraki toplantısında ne kadarlık bir artış yapacağına ilişkin tahminler, enflasyondaki düşüşe ilişkin belirsizliğin arttığını gösteriyor.

CME Group’un FedWatch aracından alınan verilere göre, piyasa artık Şubat ayındaki 25 baz puan yerine 50 baz puanlık daha büyük bir faiz artışını tercih ediyor.

ABD dolar endeksi (DXY) de aynı şekilde Bitcoin boğaları için istenmeyen bir sürpriz hazırladı.

Güçlü bir 7 Mart seansının ardından Endeks, 1 Aralık 2022’den bu yana en yüksek seviyesi olan 105,88’e ulaştıktan sonra gün içinde konsolidasyona gitti.

Yatırımcı David Brady, “DXY’yi izleyin… 106’nın üzerinde negatif ıraksak bir yükseliş için neredeyse mükemmel bir kurulum var, ardından en azından büyük bir geri çekilme veya 100’ün altına düşüş başladı,” diye tepki gösterdi.

Bitcoin fiyat tahmini

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : CoinTelegraph

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?