Mart 8, 2023

FED Başkanı Konuştu: ABD’nin Sıradaki Hamlesi Ne Olacak?


ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Mart ayı sonunda toplandığında merkez bankasının faiz artırımının boyutu konusunda henüz bir karar vermediğini “vurguladı”.

Çarşamba günü altı aylık para politikası raporu için Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önündekonuşan Powell, hazırladığı konuşmasında (Salı günkü Senato ifadesine göre) kayda değer bir değişiklik yaptı. Powell bugün faiz artırımlarının hızından bahsederken “Bu konuda herhangi bir karar alınmadığını vurguluyorum” dedi.

Salı günü piyasalar Powell’ın hazırladığı açıklamaları, Fed’in Mart toplantısında faizleri daha önce varsayılan 25 yerine 50 baz puan artıracağı şeklinde algıladı. İfadenin ardından Bitcoin ve hisse senetlerinde büyük düşüşler yaşanırken dolarda güçlü bir ralli görüldü. Bu sabah “karar yok” ifadesinin eklenmesi, şahin korkuları yatıştırmaya yönelik bir girişim olabilir.

Bitcoin (BTC) haber üzerine 200 dolardan fazla değer kazanarak 22.000 doların üzerine çıktı ve 22.200 dolara ulaştı. S&P 500 ise mütevazı bir kayıptan mütevazı bir kazanca geçti. Dolar Pazartesi günkü büyük yükselişinin bir kısmını geri veriyor.

Powell, şu an ile FOMC‘nin 21-22 Mart toplantısı arasında bir dizi önemli ekonomik rapor olduğunu hatırlattı. Bu Cuma günü Şubat ayı bordro raporu ve gelecek haftaki enflasyon rakamları bunların arasında ve gelen veriler faiz kararını yönlendirmede önemli bir rol oynayacak.

Kaynak : CoinDesk

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?