Ocak 23, 2023

Bitcoin Rallisi Sona mı Erdi? İşte Öne Çıkan Beş Detay!


Bitcoin, Ocak ayının başından bu yana beklenmedik bir performans göstererek %40 artış kaydetti. Fiyat kısa süre önce 23.282 dolarlık seviyeye ulaştı ve FTX çöküşü sonrası beş ayın en yüksek seviyesini kaydetti.

BTC şu an yatay hareket ederek 22.888 dolar civarında işlem görse de yakın zamanda yeni bir ralli tetiklenmeyebilir. Bunun en büyük beş nedeni ise şu şekilde.

1. Avrupa Merkez Bankası Parasal Sıkılaştırması

Avrupa Merkez Bankası Şubat ve Mart aylarında yapılacak iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına gitmeyi planlıyor. AMB Başkanı Christine Lagarde, enflasyonu düşürmek için daha fazla sıkılaştırma ve faiz artırım hedeflerinin revize edilmesi gerektiğini savunuyor.

Öte yandan Avrupa Parlamentosu Ekonomik İşler Komitesi, kripto hizmetleri sunan bankaların kripto varlıklarından kaynaklanan riskleri yönetmek için daha fazla sermaye tutmalarını isteyen bir yasa tasarısını oyladı.

2. ABD Merkez Bankası FOMC Toplantısı

ABD Merkez Bankası (FED), 1 Şubat’ta yapılacak bir sonraki FOMC toplantısında faiz artırımına gidebilir. TÜFE ve istihdam verileri daha küçük bir faiz artışına işaret ederken, ekonomistler 50 baz puanlık bir faiz artışı daha bekliyor. Yatırımcılar Fed kararı için biraz daha beklemek zorunda kalabilir.

CME FedWatch aracına göre, 25 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığı %97,2 oranında oldukça yüksek seyrediyor. Yatırımcılar Perşembe günü açıklanacak dördüncü çeyrek GSYH verilerini beklerken, son güne göre azalma kaydedildi.

Bitcoin fiyatı, AMB ve ABD Fed faiz artırımı kararı öncesinde 23.000 doların altında konsolide olmaya devam ediyor. Bu nedenle, trader’ların bu olaylardan önce herhangi bir karar alması pek mantıklı olmayacaktır.

Bitcoin fiyat tahmini

3. ABD Dolar Endeksi Volatilitesi

ABD dolar endeksi (DXY) önemli hafta öncesinde dalgalanma göstermeye devam ediyor ve bu eğilim devam edecek gibi görünüyor. DXY şu anda 102’nin altına yakın seyrediyor ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı öncesinde yükselmesi muhtemel.

Buradaki bir yükseliş Bitcoin fiyatının düşmesine ve kripto piyasasında bir düzeltmenin tetiklenmesine neden olacaktır. Dahası, Japonya ve Avrupa Birliği’nin son politika kararı ABD dolarını zayıflattı ve Fed büyük olasılıkla bunu engellemek adına adımlar atacaktır.

Bitcoin Fiyatının Kaderi Bu Karara Bağlı Olabilir!

4. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Düşüyor

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi 50 seviyesiyle nötr bir görünüm çiziyor. Endeks, trader’ların kâr elde etme olasılıkları ve “haberleri sat” stratejisi nedeniyle Bitcoin fiyatında bir düşüş bekledikleri için son birkaç gün içinde düştü.

BTC şu an erken bir  boğa piyasasında olsa da trader’ların mevcut koşullara işlem yapması pek olası görünmüyor.

5. Bitcoin Teknik Göstergeleri Güçlü Dirence İşaret Ediyor

Bitcoin fiyatı 200 günlük hareketli ortalamanın (DMA) üzerinde işlem görüyor. Analistler, 25.000 dolara yakın olan 200-WMA’ya doğru bir hareket beklentisini ise koruyor.

Günlük zaman diliminde, Bollinger Bantları önümüzdeki günlerde bastırmak için kırılıyor. Bu da fiyatın 21.500 doların altına düşmesiyle sonuçlanabilir. Dahası, RSI aşırı alım bölgesinde hareket ediyor ve muhtemelen daha da düşecek. Diğer göstergeler de Bitcoin fiyatında düşüş sinyali veriyor.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?