İngiliz Bankasından Rapor: Bitcoin Piyasadan Silinebilir mi?

Standard Chartered bankası tarafından hazırlanan bir raporda Bitcoin fiyatına ilişkin bir tahmin yer aldı. Bankanın raporuna göre BTC fiyatında sert bir düşüş ihtimali var. Nitekim bu sert düşüş blockchain tabanlı projeleri silip götürecek bir sonuç yaratmayacak.

Standard Chartered tarafından yayınlanan raporda, Bitcoin fiyatına ilişkin sert bir düşüş tahmini yer aldı. Araştırma Başkanı Eric Robertsen’a göre olası senaryo gerçekleşirse BTC fiyatı %70 değer kaybedebilir. Mevcut fiyattan %70’lik bir düşüş ise 5000 dolarlık seviyelere gerileme anlamına geliyor.

Bitcoin Fiyatı Sert Bir Düşüş Kaydedecek mi?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitcoin, 2021 Kasım ayında 69.000 dolar ile rekor kırarken o seviyeden %63 oranında değer kaybetti. Raporda, BTC satışalrı yavaşlama kaydetse de alınan hasarın sonuna gelindi notu yer aldı.

Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasında yaşanan düşüşler birçok firmanın krize girmesine neden oldu. Ortaya çıkan bu tablo ise birçok yatırımcının güvenini sarstı. Oluşan bu kısır döngü güvensiz ortamı yaydıkça, daha çok şirket iflas etti, dolayısıyla Bitcoin fiyatı da değer kaybetti.

Raporda bu türden bir fiyatlandırma gerçekleşmesi ‘sürpriz’ notuyla yer alsa da olasılığa dahil edilmiş. Raporun genelindeki yoruma göre piyasa fiyatları büyük oranda şekillendirdi. Bu nedenle daha fazla hasar alınamayabilir.

Kripto para piyasasını yakından ilgilendiren makroekonomik gelişmeler ise hala oldukça hareketli. FED’in son açıklamaları faiz arttırımının yavaşlayacağı yönünde olsa da farklı olasılıklar devam ediyor.

Robertson’a göre yaşanacak sert hamleler şu andan itibaren ‘sürpriz’ oalrak tanımlanacaktır. Bunun nedeni ise bu türden senaryoların piyasa mantığına veya temel görüşlere aykırı bir yerde yer alması.

Standard Chartered’ın Bitcoin’in düşüşünü olası görmemesine ek olarak, blockchain tabanlı dijital varlıkların güçlü kalacağı yorumu geldi. JPMorgan da teknolojiye benzeri bir ilgiyi gösterirken, düzenleyici hareketlere dikkat çekti.

FTX borsasının çöküşüyle birlikte ABD başta olmak üzere birçok ülkede kripto para düzenlemeleri konusunda hareketlilik artmıştı.

MicroStrategy kurucusu Michael Saylor ise düzenlemeler ile sektörün büyüyeceğine inananlardan. Rakip yatırım bankası Goldman Sachs da FTX’in çöküşünün ardından kripto firmalarına yatırım yapmak istiyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : BeInCrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.