Haziran 11, 2024

Bitcoin Neden Düşüyor? BTC Fiyatı 70.000 Doların Altında!


Bitcoin fiyatının 70,000 dolar seviyesinin üzerine çıkmakta başarısız olmasının ardındaki ana nedenler tartışma konusu olmaya devam ediyor. En son likidasyon kümeleri verileri, ETF girişleri ve piyasa kanıtları bu konuda bazı ipuçları verebilir.

İlk olarak, likidasyon ısı haritası verileri fiyatın düşmesine neden olan önemli satış dalgalarını gösteriyor. Grafikte, 72,000 dolar, 69,000 dolar ve 66,000 dolar seviyelerinde önemli likidasyon kümeleri gözlemleniyor. Bu likidasyonlar, zorunlu olarak kapanan kaldıraçlı pozisyonlar nedeniyle güçlü bir satış baskısına işaret ediyor. Bitcoin’in son fiyat hareketleri, bu tür likidasyonların genellikle hızlı ve keskin bir düşüşle sonuçlandığını gösteriyor.

İkinci olarak,ABD’de Bitcoin ETF‘lerindeki çıkışlar oldukça önemlidir. 19 gün boyunca süren girişlerin ardından, bu ETF’ler Pazartesi günü net 64.93 milyon dolar çıkış yaşadı. Bu durum, yatırımcıların birikimden kar realizasyonuna veya risk azaltmaya yöneldiğini gösteriyor. Grayscale’in GBTC’si en yüksek çıkışı yaşadı ve 40 milyon dolarlık bir azalma kaydetti. Bunu, Invesco Galaxy Digital’in BTCO’su, Valkyrie’nin BTC ETF’si ve Fidelity’nin FBTC’si takip etti. ETF’lerden çıkan bu paralar, kurumsal ilginin azalmakta olduğunu işaret ediyor, her ne kadar çıkış hacimleri nispeten düşük olsa da.

Bitcoin ETF Çıkışlarında Beklenmedik Artış: İşte Son Gelişmeler

Üçüncü olarak, piyasa dinamikleri genel bir heyecan azalmasına işaret ediyor. Son çıkışlar bir değişim gösterse de, Ocak ayından bu yana spot Bitcoin ETF’lerine toplam net giriş 15 milyar dolara ulaşmış durumda ve son 19 günlük net girişler 4 milyar doları aşıyor. Genel eğilim negatife dönmüş olsa da, Bitwise’ın BITB’si ve BlackRock’ın IBIT’si sırasıyla 6 milyon dolar ve 8 milyon dolar net giriş kaydeden tek fonlar oldu. Bu duygu değişimi muhtemelen, sadece kurumsal yatırımcılar arasında değil, aynı zamanda uzun bir pozitif giriş döneminin ardından gelen kar realizasyonlarının sonucudur.

Kaynak : U.Today

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?