Haziran 11, 2024

Bitcoin ETF Çıkışlarında Beklenmedik Artış: İşte Son Gelişmeler


Spot Bitcoin ETF’leri 19 günlük sürekli giriş serisinin ardından 10 Haziran’da yaklaşık 65 milyon dolar değerinde bir çıkış kaydederek yatırımcılar arasında endişe yarattı. Bu gelişme, BTC’nin dalgalı seyri ve Federal Rezerv’in alacağı karar öncesinde piyasa görünümünü karmaşık hale getirdi.

Çıkışların büyük bir kısmı, GrayScale’in GBTC’sinden 39,5 milyon dolarlık çekilme ile başladı. Bunu, Invesco Galaxy’nin BTCO’sundan 20,5 milyon dolar ve Valkyrie Bitcoin ETF (BRRR)’den 15,8 milyon dolarlık çıkışlar izledi. Bu ani değişim, ETF ürünlerine olan ilginin neden azaldığı konusunda soru işaretleri uyandırdı.

Bitcoin ETF’leri, daha önce ekonomik belirsizliklere karşı bir koruma olarak görülen BTC’ye duyulan güvenin artmasıyla sürekli yatırımcı sermayesi çekmişti. Ancak son çıkışlar, yatırımcılar arasında artan bir huzursuzluğun işareti olabilir. Bu huzursuzluk, özellikle geçtiğimiz hafta açıklanan güçlü ABD istihdam verilerinin, Federal Rezerv’in faiz indirimlerini erteleme olasılığına işaret etmesiyle bağlantılı olabilir.

Makroekonomik eğilimler ve yatırımcı duyarlılığı, ETF’deki çıkışları etkileyen ana faktörler olarak öne çıkıyor. Çalışma Bakanlığı’nın güçlü istihdam verileri, Federal Rezerv’den daha şahin bir duruş beklentilerini artırdı ve bu da yatırımcılar için temkinli bir ortam yarattı. Bu belirsizlik, Bitcoin ticaretinde dalgalanmalara yol açtı ve hem doğrudan Bitcoin yatırımlarını hem de ilgili finansal araçları etkiledi.

Şimdi piyasa, ABD TÜFE enflasyon verileri ve yaklaşan FOMC faiz kararı verileri için Fed’in hamlesine dair ipuçları bekliyor. Son çıkışlar, artan belirsizliğe verilen geçici bir tepki olabilir ya da daha kalıcı bir duyarlılık değişiminin sinyali olabilir. Gözlemciler, Federal Rezerv’in yönlendirmesiyle Bitcoin ETF’nin performansında istikrar belirtileri veya daha fazla dalgalanma olup olmadığını dikkatle izleyecekler.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?