Ekim 21, 2022

Bitcoin Madencilerinin Gözü Bu Seviyede!


Son güncellenme : 24.10.2022 - 22:49

Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlikteki önemli gelişmelere rağmen Bitcoin enerji tüketimi artıyor. Gelen son verilere göre enerji tüketimi geçtiğimiz yıla kıyasla %41 arttı. Bu artışın düzenleyicilerin dikkatini çekmesi ve madenciliği önlemesi ihtimaller dahilinde.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere blockchain teknolojisinin bir parçası olan ‘PoW (iş kanıtı)’ konsensüsü, işlemleri doğrulamanın ve ağı korumanın bir parçasıdır. Bu konsensüs ile bu işlemler sağlanırken, ödül olarak token dağıtılmaktadır. BTC fiyatında yaşanacak düşüş sonrası madencilik giderlerini karşılanamayacağı durumda işler durma noktasına gelebilir.

US Global Investors’ın CEO’su Frank Holmes’a göre Bitcoin madenciliğinin kârsız hale geleceği seviye 12.000 dolar civarında yer alıyor. 19 Ekim’de iddiaları gündeme getiren Holmes’ın açıklaması ise endişe yarattı.

Yakın zamanda yaptığı açıklamalarıyla gündeme gelen Holmes; Y kuşağının katılımı nedeniyle Bitcoin’in altını geçebileceği ve bu nedenle değerli metalin bir değer deposu olarak rolünü baltalayabileceği görüşünü dile getirdi.

“Temelde 12.000 dolara sahip olacağınız sonucuna varıldığında”, “herkes kapatmaya başlar”. Yani tipik bir bireyin madencilik teçhizatlarını kullanmayı bırakacaktır.

Haber hazırlanırken Bitcoin fiyatı 19.100 dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin Madenciliğini Ne Bekliyor?

Bitcoin madenciliğini ne bekliyor?

Bitcoin 20.000 dolarlık psikolojik seviyeye ulaşmaya çalışırken savaşmak zorunda kalıyor. Madenciler ise bu duruma ilgisiz kalmayı başardı. Bu, madencilik hash oranının Ekim ayı başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla görülebilir.

Avrupa Birliği, sektördeki enerji kullanımını sınırlamak amacıyla Bitcoin gibi varlıklar için enerji verimliliği etiketleri oluşturmayı amaçlayan yeni bir kural koyuyor. En kötü tahminler gerçekleşirse, kripto para madencileri için felaket olacaktır.

Medyadaki haberlere göre, üç ayda bir yapılan bir çalışmanın bulguları kritik öneme sahip. Bitcoin madenciliğinin küresel CO2 emisyonlarının yalnızca yüzde 1’ini oluşturuyor. Bu dünyanın toplam enerji üretiminin yalnızca yüzde 0,16’sını tükettiğini gösteriyor.

18 Ekim’de AB, her ikisi de kripto madenciliğini ve çevresel etkilerini izlemeyi planlayan Avrupa Yeşil Anlaşmasını ve REPowerEU Arayışını uygulamak için bir teklif yayınladı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coinpedia

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?