Bitcoin Hareketsiz Arz Harekete Geçti: Yatırımcılar Ne Yapmalı?


On-chain veriler, bir süredir hareketsiz kalan Bitcoin arzının borsalara döndüğünü gösteriyor. Bu durum bir düşüş senaryosu olarak kabul edildiği için yatırımcılar dikkat etmeli.

CryptoQuant tarafından paylaşılan verilerde görüldüğü gibi 2-3 yıldır ve 3-5 yıldır haret etmeyen BTC’ler borsalara döndü.

“Döviz girişi”, tüm merkezi borsaların cüzdanlarına aktarılan toplam Bitcoin miktarını ölçen bir göstergedir. Metrik yüksek bir değer gösterdiğinde yatırımcıların borsalara döndüğü anlamına gelir. Bu eğilimin devam etmesi bir düşüş senaryosu olarak kabul edilmektedir.

Bu göstergenin değiştirilmiş bir versiyonu ise “Harcanan Çıktı Yaş Bantları” (SOAB) döviz döviz girişi göstergesidir. Bu gösterge piyasadaki farklı tedarik gruplarından toplam girişlere bireysel katkıyı gösterir.

Sonuç olarak bu metrikler coin’lerin hareketsiz kaldığı süreye göre kategorize edilmekte. Buradaki ilgili zaman grupları “2y-3y” ve “3y-5y” olarak gösterilmiştir.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere aşağıdaki grafik, bu arzlardan gelen döviz girişlerindeki eğilimi göstermektedir.

Bitcoin döviz girişi

Yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere Bitcoin borsa girişi, son birkaç gün içinde yükseliş kaydetti. Bu, bazı yatırımcıların 2 ila 3 yıl arasında ve 3 ila 5 yıl arasında büyük miktarlarda para yatırdığı anlamına gelir.

Bu tür eski arz, “uzun vadeli tutucu” arz olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak, coin’ler ne kadar eskiyse, herhangi bir noktada hareket etme olasılıkları o kadar az olur.

Dolayısıyla, bu coin’lerden özellikle borsalara olan herhangi bir hareket, Bitcoin fiyatı üzerinde gözle görülür etkiler yaratabilir.

Bitcoin Fiyat Hareketi

Bitcoin dolar fiyat grafiği

Bitcoin fiyatı son yedi günde %1 artışla 19.100 dolar civarında işlem görüyor. Fiyat bir süredir ortalama 19.000 dolar civarında kaldığı için pek bir hareketlilik yok. Daha önce aşağı yönlü eğilim olsa da fiyat yeniden stabil hale geldi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : News BTC

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?