Mart 1, 2023

Yatırımcılar Umutlu: Bitcoin Bu Veriyi Takip mi Ediyor?

Zor geçen 2022 yılının ardından makroekonomik durum bu yıl kademeli olarak toparlanmaya başladı. Hükümetlerin çoğunun şahin tutumlarını yenilemesiyle birlikte, büyük ekonomilerde enflasyon düşmeye başladı. Bu nedenle, büyüme emarelerinin göründüğünü söylemek mümkün. Bitcoin ise Çin hisse senetlerini takip ediyor gibi görünüyor.

Örneğin Çin Ulusal İstatistik Bürosu fabrika faaliyetleriyle ilgili verileri paylaştı. Resmi imalat PMI değeri Şubat ayında 52.6’ya yükseldi. Bu değer, aşağıda gösterildiği gibi, yaklaşık 11 yılın en yüksek değeri. Nisan 2012’de bu endeks 53,5 değerine ulaşmıştı.

Örneklemek gerekirse 50 puanlık kriter büyüme ve daralma arasında bir ayrım görevi görmektedir. Geleneksel olarak, PMI 50’nin üzerindeyse genişlemeyi temsil eder. 50’nin altındaki değerler ise daralan büyümeye işaret etmektedir. Ekonomistler sadece 50,5’lik bir değer bekliyorlardı, ancak son rakam herkesi şaşırtmayı başardı.

Çin makroekonomik veriler

Bu veriler ise Çin hisse senetlerine da olumlu yansıdı. CSI 300 endeksi gün içinde %1,4 oranında yükselirken, SSE %1 oranında artış gösterdi. Hong Kong’un Hang Seng Endeksi ise 1 Mart Salı günü %4’ün üzerinde artış gösterdi

çin kripto para

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere hisse senetlerindeki kırılma sayesinde, bu alandaki birçok kişi Bitcoin‘in de aynı hamleyi yapmasını bekliyor. İş analisti John Squire, Watcher Guru’ya BTC’nin artık S&P 500’ü ekip etmediğini belirtti. Bunun yerine, Çin pazarına daha fazla önem verdiğini söyledi. Aslında, alandaki diğer önde gelen analistler de benzer bir şeyin ortaya çıkmasını bekliyor.

Bitcoin ve Kripto Paralar için Durum Değerlendimesi Yapmak

Korelasyonlarla ilgili tartışmaların farklı bir sonuç ürettiğini söylemek mümkün. Burada, Kaiko tarafından yakın zamanda yapılan bir analizin Bitcoin’in Çin hisse senetleriyle “ilişkisiz” kaldığını ortaya koyduğunu belirtmek gerekir. Aşağıda gösterildiği gibi, CSI-Bitcoin korelasyonu sıfırın biraz üzerindedir. Öte yandan, HSI-Bitcoin korelasyonu, hafif bir toparlanma kaydedilmesine rağmen negatif bölgede seyretmeye devam ediyor.

Öte yandan Bitcoin’in ABD hisse senetleriyle korelasyonu son zamanlarda biraz daha iyi durumda. Aşağıda gösterildiği gibi Nasdaq ve S&P 500 [siyah, gri] korelasyon eğrilerinin her ikisi de aynı şeyi teyit ederek pozitif bölgede Aralık 2022 seviyelerine doğru ilerliyor.

Çin kripto para grafiği

Dünyanın en büyük ekonomisi Bitcoin için kararları vermeye devam ediyor ve ikinci en büyük ekonomi bile şu anda bu dinamiği değiştirecek güce sahip değil. Bu nedenle, BTC’nin yükselmeye devam etmesi için muhtemelen ABD hisse senetlerinden gelecek bir itici güce ihtiyacı olacak.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Watcher.guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?