Ocak 24, 2023

Bitcoin On-Chain Verilerinden Alarm: Büyük Baskı Gelebilir!


Bitcoin, geçtiğimiz hafta kripto para piyasasında hareketliliği arttırdı ve yükselişi tetikledi. Haber hazırlanırken 445 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan BTC, 23.100 dolar civarında işlem görüyordu.

Nitekim on-chain veriler yeni yatırımcıları uyaracak detaylar gösteriyor. Glassnode’un verilerine göre kısa vadeli yatırımcılar son ralliyle birlikte kar etmeye başladı. Verilere göre %97,5’i şu an kar ediyor ve bu da sonuç olarak bir satışı tetikleme ihtimali taşıyor.

Bitcoin Uzmanı İki İsim Korkuttu: "Tuzağa Düşmeyin!"

“23.000 dolarlık seviyeleri açan son artış, Kasım 21’deki zirveden bu yana ilk kez kar oranını %97,5 seviyesine taşıdı. Bu oran dikkate değer ve kısa vadeli yatırımcıların bir satışı tetikleme ihtimali taşıyor.”

Bitcoin on-chain veri

Bitcoin’de Perakende Yatırımcılar Artıyor

Glassnode‘un raporu, Terra çöküşünden bu yana 1-10 arası Bitcoin tutan perakende yatırımcıların arttığını belirtti. Rapora göre sekiz ayda %4,4’lük artış görülüyor bu da toplam arzın %17,1’ini ellerinde tutukları anlamına geliyor.

Bitcoin, Ocak ayında ortalama %33 oranında yükseldi ve piyasaları hareketlendirdi. Sonuç olarak kar eden arz oranı %55’ten %67’ye yükseldi. Sadece 14 gün içinde gerçekleşen bu %12’lik sıçrama da dikkat değerdi. Çünkü önceki ayı piyasalarına kıyasla kârlılıkta görülen en keskin artışı temsil ediyor.

Bu fiyat artışı zorluklarla boğuşan madencileri de rahatlattı. Nitekim bu rahatlama madencilerden de gelecek bir satış baskısı anlamına geliyor.

Bitcoin fiyat tahmini

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?