Önde Gelen Altcoin’den Stabilcoin Projesi: Topluluk Endişeli!

Cardano, 2023 yılında algoritmik bir stabilcoin çıkarmaya hazırlanıyor. Topluluk üyeleri ise Terra-LUNA çöküşünü dolayısıyla TerraUSD (UST) çöküşünü hatırlatan ‘algoritmik stabilcoin’ konusunda endişeli. Cardano ekosisteminin stabilcoin projesi olan Djed, ABD dolarına sabitlenmenin yanı sıra Cardano (ADA) ile desteklenecek. Bunun yanı sıra, rezerv parası olarak farklı bir token kullanacak. Djed, aşırı teminatlandırılarak, on-chain rezerv kanıtları sunacağını da vurguladı.

Geliştirici ekibin verdiği tüm güvenceye rağmen Cardano topluluğu üyeleri endişelerini paylaşmaya devam etti. Birçok üye Mayıs ayında çöken TerraUSD (UST) çöküşünü hatırlattı.

Bir topluluk üyesi, Terra ekosisteminde yaşananlara rağmen neden bir algoritmik stabilcoin konusunda ısrarcı olunduğunu anlamlandıramadığını dile getirdi. Farklı bir üye ise Tether kullanmaya devam edeceklerini belirterek, görüşünü sundu.

Cointelegraph ekibi ise Djed projesinin geliştiricilerine ulaşarak birtakım sorular sordu. Soruların odak kaynağı elbette algoritmik stabilcoin’lere ilişkin endişelerdi. Nitekim ekip üyeleri soruları henüz cevaplamadı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Tether ise konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Şirkete göre Terra gibi stabilcoin projeleri istikrarı korumak için birtakım mekanizmalara sahip ancak bu mekanizma sonuç olarak başarısız oldu.

“Her coin’i tamamen teminatlandırılan stabilcoin projelerinin aksine algoritmik stabilcoin’ler değerlerini, sıklıkla değeri değişen farklı piyasa araçlarına bağlı olarak korumaya çalışır.”

USD Coin ihraççısı Circle, karmaşık teminatlandırma yapılarına ve teknolojik stabilizasyon mekanizmalarına sahip algoritmik stabilcoin’lerin tam rezervli, düzenlenmiş dolar varlıklarıyla aynı kullanım değerine sahip olmadığına inanıyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CoinTelegraph


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.