Mayıs 16, 2024

ABD’nin Dev Bankalarından Kripto Hamlesi: O Coin’e Şok Yatırım!


Bitcoin ETF‘lerindeki alım satım faaliyetindeki son artış yeni bir zirveyi beraberinde getirdi. Santiment’e göre, en büyük yedi ETF’de toplamda 5,65 milyar dolarlık hacim gerçekleşti. Bu da Mart ayının sonundan bu yana en aktif günün yaşandığı anlamına geliyor. Sonuç olarak bu artış, balinalar tarafından yapılan olağan büyük ölçekli birikimlerden uzaklaşıldığını gösteriyor.

Büyük Bankalar Bitcoin ETF Piyasasına Giriyor

Üç gün önce ABD’nin bankacılık devleri JP Morgan ve Wells Fargo Bitcoin gündemine girdi. Bu bankalar, daha önce kripto para birimlerine ihtiyatlı bir biçimde yaklaştıkları biliniyordu. Bankalar, müşterilerini bu tür yatırımlara dahil etme fikrini sıklıkla tartışırken, beklenmedik bir değişiklik yaparak dikkat çektiler.

jp morgan bitcoin etf yatırımı yaptı

Wells Fargo’nun SEC’e yaptığı başvuru, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) piyasa değeri 121.207 dolar olan 2.245 hissesine sahip olduğunu ortaya koydu. Öte yandan hisseler o zamandan beri bir ETF’ye dönüştürülmüş durumda. Öte yandan 1.195 dolarlık 37 adet ProShares BTC Strategy ETF (BITO) hissesine de sahip durumda. Bu hamle, önde gelen bankanın kripto para birimine yönelik proaktif yaklaşımını gösteriyor.

JP Morgan da yarışta geride kalmamak için hamle yapmaya başladı. Yapılan SEC başvurusu, iShares Bitcoin Trust, Wise Origin Bitcoin Fund, Grayscale Bitcoin Trust, Bitwise BTC ETF ve ProShares Bitcoin Strategy ETF gibi yatırımları içeriyor.

Sonuç olarak JP Morgan bu fonlara ortalama 760.000 dolarlık yatırım yaptı. Bu yatırımların zamanlaması, son 24 saat içinde yaklaşık BTC’nin 66.000 doları aşmasıyla aynı dönemde gerçekleşti.

ABD TÜFE verileri, çekirdek enflasyonun %3,4 ile son üç yılın en düşük seviyesine indiğini gösteriyor. Enflasyondaki bu düşüş dolaylı yoldan BTC fiyatına da yansıdı.

Bitcoin ve Kripto Piyasasının Beklediği ABD TÜFE Verisi Açıklandı!

Kaynak : Coinpedia

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?