Mayıs 15, 2024

Bitcoin ve Kripto Piyasasının Beklediği ABD TÜFE Verisi Açıklandı!


Son güncellenme : 15.05.2024 - 19:36

Kripto para ve geleneksel piyasalar tarafından merakla beklenen ABD enflasyon verisi olan TÜFE nihayet açıklandı. ABD’den gelen haberlere göre TÜFE ayında son 12 aylık dönemde %3,4’e yükselerek fiyattaki artış eğiliminin devam ettiğini ortaya koydu. Analistlerin beklentisi oranın %2,9’a gerilemesi yönündeydi. Bitcoin fiyatı da açıklama sonrası 64.000 doları aştı ve toplamda %4’ün üzerinde artış kaydetti.

ABD’de tüketici fiyatları Nisan ayında beklenenden daha az artarak 2. çeyreğin başında enflasyonda potansiyel bir yavaşlamaya işaret etti. Bu haber mali piyasalarda Eylül ayında olası bir faiz indirimine ilişkin umutları arttırdı.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nisan ayında sona eren 12 aylık dönemde %3,4 oranında arttı ve önceki ay olan Mart ayındaki %3,5’lik artışa kıyasla hafif bir düşüş gösterdi. Nitekim veriler, yıllık artışın hala salgın öncesi seviyelerin (Haziran 2022’de %9,1) önemli ölçüde üzerinde olması nedeniyle enflasyonun kontrol altına alınmasındaki ilerlemenin durduğu anlamına geliyor.

Çalışma İstatistikleri Bürosu, Mart ve Şubat aylarındaki %0,4’lük artışların ardından geçen ay tüketici fiyat endeksinde %0,3’lük bir artış tespit etti. Bu son veri, fiyat artışında bir yavaşlamaya işaret ederek önümüzdeki aylarda enflasyonist baskıların kademeli olarak hafifleyeceği yönündeki beklentilerle uyumludur.

Aynı zamanda, gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen Çekirdek TÜFE, Wall Street tahminlerine paralel olarak aylık %0,3 oranında artış gösterdi. Yıldan yıla (YoY) ise Çekirdek TÜFE %3,6 artarak bir önceki ay gözlenen %3,8’lik artışın biraz altında kaldı.

Bitcoin İçin Yükseliş Tahminleri Gelmeye Başladı

TÜFE raporunun açıklanmasının ardından Bitcoin fiyatı ani bir yükseliş yaşayarak 61.800 dolardan yaklaşık 64.000 dolara doğru yükseldi. Bu da %3,8’lik bir artış anlamına geliyor. Aynı zamanda Bitcoin’in işlem hacmi de %10,9 oranında artarak 28,8 milyar dolar ulaşırken, piyasa değeri 1,25 trilyon dolar olarak kaydedildi.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?