Ocak 30, 2023

ABD Faiz Açıklamaya Hazırlanıyor: Bitcoin Ne Tepki Verecek?

ABD’de enflasyon düşüş kaydediyor. TÜFE’ye göre bu oran Aralık ayında yıllık bazda %6,5’e geriledi. Genel olarak enflasyon Kasım ayında %7,1 ve Haziran 2022’de %9,1 olarak gerçekleşmişti. Peki tüm yaşanan gelişmeler Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek?

Moody’s Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi, Ocak ayı orası TÜFE verilerini yorumladı. Zandi, insanların gelecek yıl bu zamanlar enflasyon hakkında konuşmayacağı görüşünde. Ekonominin yavaş yavaş rayına girmesiyle birlikte, Federal Rezerv’in faiz artırım hızını yavaşlatması muhtemel.

Yeni faiz oranı 1 Şubat Çarşamba günü açıklanacak. CME’ye göre, faiz oranlarının 25 baz puan (%4,5 ila %4,75) artırılma olasılığı %99,9. Ayrıca, faiz oranı vadeli işlemleri Fed’in mevcut faiz artırım döngüsünün Haziran ayında sona erebileceğini gösteriyor.

FED faiz oranları ve kripto para

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker kısa süre önce yaptığı bir konuşmada, 25 baz puanlık artışların ileriye dönük olarak “uygun olacağını” vurguladı. Ayrıca şunları da ekledi.

Bu yıl faiz oranlarını birkaç kez daha artıracağımızı tahmin ediyorum, ancak bana göre, her seferinde 75 baz puan artırdığımız günler kesinlikle geçti.

Bitcoin ABD’den Gelen Faiz Kararına Ne Tepki Verecek?

Şu anda Bitcoin 23 bin dolar civarında işlem görüyor. Faiz artırımının yanı sıra yatırımcılar, Başkan Powell’ın ekonominin sağlamlığı, istihdam piyasası, makro toparlanma vb. konularda yapacağı yorumları takip ediyor. Eğer Powell ileriye dönük önlemlerin yumuşatılacağına dair ipuçları verirse, kısa vadeli bir yükselişin gerçekleşmesi mümkün.

Meme Coin'de Çılgın Teklif Kabul Edildi: 4,2 Trilyon Token Yakılacak!

Bunun yanı sıra, eğer Fed beklendiği gibi bir karar alırsa, anlık artış Bitcoin’in 25,400 doları aşmasına yardımcı olabilir. Ancak, artış yatırımcılar tarafından şahin bir tutum olarak algılanırsa, 20,700 dolar civarına bir düşüş mümkün.

Makro görünüm olumlu kalmaya devam ederse, orta vadede 32.000 dolara doğru bir eğim hala mümkün.

Kaynak : Watcher.guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?