Ocak 30, 2023

Meme Coin’de Çılgın Teklif Kabul Edildi: 4,2 Trilyon Token Yakılacak!

Floki Inu topluluğu, 4,2 trilyon FLOKI token’ı zincirler arası (cross-chain) bir köprüde yakmayı ve işlem vergisini azaltmayı amaçlayan öneriyi kabul etti.

Geliştiriciler, teklifin %99,97’lik bir çoğunlukla köprü token’larının yakılması lehinde oy kullanırken, %0,03’ünün teklife karşı oy kullandığını açıkladı.

FLOKI işlem vergisi 3 Şubat günü %0,3’e düşürülecek. Hemen ardından 4,2 trilyon token 9 Şubat 2023 günü kalıcı olarak yakılacak.

Floki Inu yakım

CoinGecko verilerine göre, planlanan token yakma işlemi Pazartesi günü itibariyle 100 milyon doların üzerinde bir değere sahip. Yakılan token’lar, arzı azaltmanın yollarından birisi olarak bilinmektedir. Talep seviyesinin aynı kalması, token’a değer katan kritik bir detaydır.

Floki Inu önerisi, başka bir gerekçe olarak köprülerle ilişkili güvenlik risklerine de işaret etti. Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, yalnızca geçen yıl zincirler arası köprülerden 2 milyar doların üzerinde kayıp ya da çalıntı kaydedildi.

Floki özelinde, ana çapraz zincir köprümüzdeki bir istismarın proje üzerinde yıkıcı bir etkisi olacaktır. Çünkü bu köprü şu anda FLOKI’nin toplam dolaşım arzının %55,7’sini elinde tutmaktadır. Bu çok fazla token demek ve bu da projenin likidite havuzlarını boşaltmak ve istismar edilmesi halinde projeyi esasen yok etmek için fazlasıyla yeterli.

Geliştiriciler güvenlik önlemlerinin arttırılmasının yanı sıra merkeziyetsiz finans projesi olarak da ilerlemeyi arttıracağı görüşünde. Ekip bu kapsamda “Floki Locker” ve metaverse oyunu “Valhalla” gibi projeleri başlatmıştı.

Floki başlangıçta tokenini Ethereum üzerinde toplam 10 trilyon token arzıyla çıkarmış, daha sonra topluluk talepleri doğrultusunda 2021 yılında daha hızlı ve daha ucuz BNB Zincirine geçişi kabul etmişti.

BNB’ye taşınma sırasında arz aynı tutulurken, herhangi bir sorunun önüne geçmek için çapraz köprü oluşturulmak zorunluluğu bulunuyordu. Bu köprü için ilk fonlar “hazineden” sağlandı ve 600 milyar token ayrıldı. Topluluk ise arzı Ethereum’da kilitledikten sonra BNB’ye aktardı. Ancak Floki geliştiricilerine göre bu denge artık sağlanmış durumda ve köprüye gerek yok.

Kaynak : CoinDesk
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?